اخبار و مقالات

تصفیه فاضلاب بیمارستان

تصفیه فاضلاب بیمارستان

بیمارستان‌ها نقش اساسی در رفاه بشریت داشته و تحقیقات در زمینه پیشرفت پزشکی را تسهیل می‌نمایند. بیمارستان‌ها به تکمیل بخش‌های مختلف سیستم سلامت کمک کرده و خدمات مستمری را برای مقابله با شرایط پیچیده سلامتی انسان‌ها ارائه می‌کنند.

فاضلاب بیمارستانی، با آلاینده‌های نوظهور مختلف خود، مانند ترکیبات فعال دارویی، میکروارگانیسم‌های مختلف از جمله باکتری‌های مقاوم به آنتی‌بیوتیک (ARB)، ژن‌های مقاوم به آنتی‌بیوتیک (ARG)، ویروس‌های پایدار و غیره شناخته می‌شود.

به طور کلی، فاضلاب بیمارستانی شامل اکسیژن مورد نیاز بیوشیمیایی بالا (BOD)، اکسیژن مورد نیاز شیمیایی (COD)، آمونیاک و محتوای نیتروژن است و غلظت آنها در مقایسه با فاضلاب خانگی بالاتر است.

شاخص زیست تخریب پذیری فاضلاب بیمارستانی نیز کمتر از فاضلاب شهری است و تصفیه آنها توسط سیستم‌‍‌‌های بیولوژیکی مرسوم را دشوار می کند. بسیاری از ترکیبات آلی مقاوم موجود در فاضلاب بیمارستانی، مانند ترکیبات فعال دارویی، بسیار سمی هستند و تهدید قابل توجه‌ای برای محیط زیست دارند.

ویروس‌ها، باکتری‌های مقاوم به آنتی‌بیوتیک و ژن‌های مقاوم به آنتی‌بیوتیک حتی پس از تصفیه فاضلاب بیمارستانی به حیات خود ادامه می‌دهند و انتشار آن‌ها در اکوسیستم آبی تهدید قابل‌توجهی برای محیط زیست است.

فاضلاب بیمارستانی، در میان سایر پسماندهای بهداشتی، به دلیل قابلیت ورود به حوزه‌های آبخیز، آلودگی سطحی و آب‌های زیرزمینی، در صورت مدیریت نامناسب و دفع در هیدروسفر، خطری جدی برای سلامت انسان و محیط‌زیست ایجاد می‌کند. با توجه به دستورالعمل های سازمان جهانی بهداشت (WHO) برای عملکرد مناسب مراکز مراقبت‌های بهداشتی، 40 تا 60 لیتر آب در روز برای هر بیمار بستری مورد نیاز است.

مقدار آب مورد نیاز برای بیماران مبتلا به سندرم حاد تنفسی یا تب خونریزی دهنده ویروسی حدود 100 تا 400 لیتر به ازای هر بیمار در روز است. این مصرف آب توسط بیمارستان‌ها منجر به تولید حجم زیادی از فاضلاب می‌شود. میزان فاضلاب تولیدی از بیمارستان به ظرفیت یا تعداد تخت های موجود در بیمارستان، نوع و اندازه مرکز بهداشتی درمانی، امکانات فنی موجود، خدمات ارائه شده (خشکشویی، آشپزخانه، تهویه مطبوع)، امکانات مدیریتی و غیره بستگی دارد.

فاضلاب بیمارستانی فاضلابی است که در مقادیر نسبتاً بزرگتر از کلیه واحدهای بیمارستان‌ها مانند اورژانس و کمک‌های اولیه، اتاق عمل، درمان دارویی، آی سی یو، آزمایشگاه‌های شیمیایی و بیولوژیکی، رادیولوژی، فعالیت‌های غذاخوری و خشکشویی و غیره تولید می‌شود.

فرآیندهای مربوط به پکیج تصفیه فاضلاب شرکت آرکا گستر

هدف اصلی تصفیه‌خانه فاضلاب بیمارستانی تصفیه فاضلاب ورودی (پساب تصفیه نشده) تولید شده توسط بیمارستان‌ها و بخش‌های مراقبت‌های بهداشتی قبل از تخلیه مستقیم آن در محیط طبیعی است. فاضلاب بیمارستانی ممکن است اثرات نامطلوبی بر محیط زیست و سلامت انسان داشته باشد. بنابراین تصفیه فاضلاب در هر بیمارستانی امری بسیار مهم است. شرکت آرکا گستر با تجربه ساخت پکیج‌ تصفیه فاضلاب بیمارستانی، نیاز شما را در این زمینه مرتفع خواهد کرد.

مشخصات فاضلاب بیمارستانی

فاضلاب خروجی از بیمارستان‌های مختلف شامل موارد زیر می‌باشد:

 • ترکیبات فعال دارویی
 • میکروارگانیسم‌ها
 • COD
 • BOD
 • آمونیاک
 • نیترات
 • نیتروژن کل (TN)
 • TSS
 • کربن آلی کل (TOC)
 • نیتروژن کل کجلدال (TKN)
 • فلزات سنگین سمی مانند Cd، Cu، Ni، Hg، Sn و غیره

تخلیه ناشی از بیمارستان‌ها را می توان به چهار دسته کلی تقسیم کرد: آب سیاه، آب خاکستری، آب سیلابی و تخلیه خاص. آب سیاه یا فاضلاب عمدتاً شامل مدفوع و ادرار خروجی از توالت در بخش‌های بیمارستان است که بخش عمده BOD فاضلاب را تشکیل می‌دهد. آب سیاه سرشار از انواع مختلف میکروارگانیسم‌ها است، زیرا مدفوع منبع اصلی میکروارگانیسم‌ها در فاضلاب است.

این میکروارگانیسم ها علاوه بر بیماری‌زا بودن، ممکن است مقاومت ضد میکروبی یا آنتی بیوتیکی نیز ایجاد کرده باشند. مدفوع و ادرار همچنین حاوی ترکیبات فعال دارویی متابولیزه نشده است که در طول درمان به بیماران تزریق می‌شود. آب خاکستری، آبی است که از شستشو، حمام کردن، شستن لباس‌ها و سایر فرآیندها مانند شستشوی فیلم‌های اشعه ایکس، ضدعفونی کردن و غیره تولید می‌شود.

آب سیلابی معمولاً از طریق زهکشی یا نفوذ به آب زیرزمینی کنار گذاشته می‌شود یا مجدداً در توالت‌ها و آبیاری محوطه بیمارستان استفاده می‌شود. فاضلاب تولید شده از فعالیت‌های مربوط به کارهای آزمایشگاهی، مانند تحقیقات و تشخیص، بخش رادیولوژی، در طبقه‌بندی تخلیه‌های خاص قرار می‌گیرند. این فاضلاب حاوی مواد بسیار سمی مانند ضدعفونی کننده‌ها، شوینده‌ها، اسیدها، قلیاها، بقایای دارویی، حلال‌ها، مواد اشعه ایکس و غیره است. این مواد بسیار سمی و ماندگار هستند و حتی پس از فرآیندهای تصفیه معمولی نیز در محیط آبی باقی می‌مانند.

مشخصات فاضلاب بیمارستانی

به طور معمول، پکیج‌های تصفیه فاضلاب شرکت آرکا گستر بر حذف پاتوژن‌ها، کربن آلی، نیتروژن و سایر مواد مغذی متمرکز شده‌اند که در غیر این صورت باکتری‌های مضر را قادر می‌سازند رشد کنند و وارد مسیرهای آبی شوند. با این حال، در سال های اخیر، مطالعات نشان داده است که مقادیر کمی از مواد شیمیایی، از جمله ترکیبات دارویی و اختلالات غدد درون ریز، در فاضلاب وجود دارد و حتی پس از تصفیه نیز باقی می ماند.

در طی سال‌های گذشته، تکنولوژی‌های مختلف تصفیه، از جمله روش‌های بیولوژیکی، مانند فرآیند لجن فعال (ASP)، هوادهی گسترده و بیوراکتور بستر متحرک (MBBR) توسط شرکت آرکاگستر ساخته شده و برای تصفیه فاضلاب بیمارستانی به کار گرفته شده اند.

شرکت آرکا گستر پکیج تصفیه فاضلاب بیمارستانی بر پایه فرآیندهای MBBR و هوادهی گسترده ارائه می‌دهد. در تصفیه بیولوژیکی MBBR، یک بیوفیلم فعال بر روی حامل‌های پلاستیکی کوچک (مدیا) طراحی شده‌ای که در راکتور به صورت معلق نگه داشته می‌شوند، رشد می‌کند.

میکروارگانیسم‌ها از آلاینده‌های موجود در پساب برای فعالیت و رشد بیولوژیکی خود استفاده کرده و در نتیجه آنها را از پساب حذف می‌کنند. پکیج MBBR بسته به اهداف تصفیه و استانداردهای خروجی توسط شرکت آرکا گستر طراحی و راه‌اندازی می‌شود.

پکیج MBBR ساخته شده توسط شرکت آرکا گستر در صنایع زیر مورد استفاده قرار می‌گیرد:

 • تصفیه فاضلاب بیمارستان
 • تصفیه فاضلاب صنایع کوچک مانند صنایع تولید تن ماهی‌، کشتارگاه‌ها و غیره
 • استراحتگاه ها و هتل ها

مزایای پکیج تصفیه فاضلاب به روش MBBR:

 • یک فرآیند موثر و کارآمد برای صنایع
 • حمل و نقل و نصب آسان
 • نیاز به فضای کمتر در مقایسه با سایر فرآیندها
 • دارای سیستم بیولوژیکی مقاوم در برابر شوک های سمی، شوک‌های آلی و هیدرولیکی
 • بهره‌برداری خودکار
مزایای پکیج تصفیه فاضلاب به روش MBBR
مکانیسم تصفیه در فرآیند MBBR:

فاضلاب ابتدا وارد آشغالگیر شده و پس از حذف کردن ذرات معلق از طریق توری، وارد مخزن متعادلسازی می‌شود و کیفیت و کمیت آن تنظیم می‌شود. سپس فاضلاب به مخزن ته نشینی اولیه پمپاژ می‌شود.

فاضلاب به مخزن بیولوژیکی MBBR شده و در آنجا فاضلاب توسط بیوفیلمی که در سطح مدیا تشکیل شده، تصفیه می‌گردد. بیشتر مواد آلی با اکسیداسیون زیستی تجزیه می‌شوند و پساب به مخزن ته‌نشینی ثانویه برای تصفیه جامد-مایع جریان می‌یابد. پس از جداسازی، مایع رویی مخزن ته نشینی (سوپرناتانت) به مخزن پساب شفاف می‌ریزد و از تجهیزات گندزدایی برای از بین بردن باکتری‌های بیماری‌زای پساب و رسیدن به استانداردهای تخلیه استفاده می‌شود.

لجن موجود در مخزن ته نشینی ثانویه تا حدی به مخزن تصفیه بیولوژیکی برگردانده می‌شود و قسمت دیگر لجن برای آبگیری به مخزن لجن تخلیه می‌شود.

پکیج هوادهی گسترده طراحی و ساخته شده توسط شرکت آرکا گستر:

سیستم تصفیه هوادهی گسترده با فراهم کردن شرایط ایده آل برای باکتری‌های هوازی و سایر میکروارگانیسم‌ها کار می‌کند. این میکروارگانیسم‌ها سپس آلاینده‌های بیولوژیکی را در فاضلاب خام تجزیه می‌کنند.

در این روش یک محیط مناسب، با اکسیژن کافی و سایر عناصر را فراهم می‌شود که به باکتری‌ها اجازه می‌دهد مواد آلی را مصرف کنند و در تصفیه خانه زندگی کرده و تکثیر شوند. به این ترتیب باکتری‌ها و میکروب‌های هوازی، فاضلاب  را به شکلی پایدار، بدون بو و مزاحمت، تصفیه می‌کنند.

تانک هوادهی بخش کلیدی است که 90 درصد تصفیه در آن انجام می‌شود. تئوری این فرآیند تحت به شکل زیر می‌باشد:

فاضلاب خانگی عموماً شامل مواد آلی (زیست تخریب‌پذیر) هستند، به این معنی که میکروارگانیسم‌های هوازی در حضور اکسیژن می‌توانند از مواد آلی به عنوان منبع غذایی خود استفاده کنند. در طبیعت، اگر فاضلاب‌ها بدون تصفیه به یک جریان آب تخلیه شوند، باکتری‌های موجود در جریان، فاضلاب را تجزیه می‌کنند و سطح اکسیژن محلول را تا حدی کاهش می دهند که می تواند تمام آبزیان موجود در جریان را از بین ببرد.

مشابه طبیعت، در سیستم تصفیه هوادهی گسترده، هوا (29٪ اکسیژن) توسط دمنده‌ها وارد می‌شود و باکتری‌ها برای تغذیه از فاضلاب ورودی به تصفیه‌خانه استفاده کرده و رشد می‌کنند. باکتری‌های موجود در مخزن هوادهی، فاضلاب را تجزیه کرده و لجن معلق را تشکیل می‌دهند. مایع موجود در محفظه هوادهی که مایع مخلوط نامیده می‌شود، رنگ قهوه‌ای مشابه قهوه با خامه خواهد داشت. البته باید توجه داشت که رنگ مایع، بسته به نوع آلاینده‌های موجود در فاضلاب، از سیستمی به سیستم دیگر متفاوت خواهد بود.

یک تانک ته نشینی (کلریفایر) بعد از محفظه هوادهی قرار داده می‌شود تا میکروارگانیسم‌هایی که در محفظه هوادهی رشد می‌کنند به وسیله نیروی جاذبه ته نشین شوند و لجن را در کف زلال ساز تشکیل دهند. بیشتر میکروارگانیسم‌ها در انتهای محفظه ته نشینی قرار می‌گیرند و سپس به سر محفظه هوادهی پمپ می‌شوند.

سپس میکروارگانیسم‌ها چرخه تغذیه از مواد آلی ورودی در فاضلاب را آغاز می‌کنند. این ماده به لجن فعال برگشتی (RAS) معروف است. مایع شفاف در بالای محفظه ته نشینی (85-90٪ تصفیه شده) با کلر گندزدایی می‌شود. گندزدایی، فرآیند کشتن میکروارگانیسم‌های بیماری‌زا است.

پکیج سیستم تصفیه فاضلاب به روش هوادهی گسترده توسط شرکت آرکا گستر طراحی و ساخته می‌شود تا نیاز صنعت شما را در زمینه تصفیه فاضلاب تولیدی برآورده کند. تاکنون، پکیج تصفیه فاضلاب هوادهی گسترده برای صنایع مختلفی به طور موفقیت آمیزی به کار گرفته شده و با راندمان بالایی در حذف مواد آلی و تصفیه فاضلاب  بهره‌برداری می‌گردد.

پکیج هوادهی گسترده طراحی و ساخته شده توسط شرکت آرکا گستر
فرآیندهای مربوط به پکیج تصفیه فاضلاب شرکت آرکا گستر در زیر ذکر شده است:

مرحله مقدماتی یا پیش تصفیه: به عنوان اولین مرحله، فرآیند تصفیه اولیه در اکثر تصفیه‌خانه‌های فاضلاب ضروری است. اقلامی مانند چوب‌ها، کهنه‌ها و دیگر پسماندهای بزرگ و جامدات معدنی سنگین موجود در بیمارستان، از طریق آشغالگیر میله‌ای حذف می‌شوند. حذف این مواد از تجهیزات تصفیه‌خانه مانند پمپ در برابر آسیب محافظت می‌کند. ذرات معدنی ته نشین شده، شن نامیده می‌شود که با استفاده از دانه‌گیر حذف می‌شوند.

مرحله تصفیه اولیه: این مرحله، مرحله دوم در سیستم تصفیه فاضلاب است. جداسازی فیزیکی مواد جامد و گریس از فاضلاب در این مرحله انجام می‌شود. در این مرحله، فاضلاب برای چند ساعت به داخل فیلتر اولیه یا ته نشینی جریان می‌یابد تا ذرات جامد بنشینند و ذرات سبک‌تر به سمت بالا شناور شوند و از مخزن خارج شوند. جامدات ته نشین شده به نام لجن اولیه یا پساب اولیه حاوی حدود 60 تا 70 درصد مواد جامد است. فاضلاب نیمه تصفیه شده اکنون در مرحله تصفیه بعدی قرار می‌گیرد.

مرحله تصفیه ثانویه: این مرحله، یک فرآیند تصفیه بیولوژیکی است که مواد معدنی محلول موجود به صورت محلول و کلوئیدی را از فاضلاب حذف می‌کند. در این مرحله، از باکتری‌ها برای تبدیل مواد آلی کلوئیدی و محلول استفاده می‌شود.

اکنون فاضلاب نیمه تصفیه شده از مخزن اولیه به مخزن هوادهی جریان می‌یابد و هوا از طریق دمنده هوا برای تامین اکسیژن برای میکروب‌ها تامین می‌شود. هنگامی که فاضلاب وارد ته نشینی ثانویه می‌شود، در آنجا مواد جامد ته نشین شده که به آن لجن ثانویه می‌گویند و بخشی از آن به فرآیند لجن فعال بازچرخش می‌شود و باقیمانده با لجن اولیه مخلوط می‌شود که به تانک هاضم لجن فرستاده می‌شود و سپس دفع می‌شود. این مرحله حدود 90 درصد مواد جامد معدنی را حذف می‌کند.

مرحله تصفیه سوم یا پیشرفته: این آخرین مرحله در اکثر سیستم‌های تصفیه فاضلاب است. این مرحله جامدات معلق و مواد آلی را که در تصفیه ثانویه حذف نشده‌اند، را حذف می‌کند. میکروارگانیسم های بیماری‌زا که در طی فرآیند تصفیه بیولوژیکی حذف نشده‌اند با فرآیندی به نام گندزدایی حذف می‌شوند. بسته به شرایط فاضلاب (pH، کدورت و غیره) می‌توان از چندین ماده گندزدا مانند کلر، اشعه ماوراء بنفش، ازن و غیره استفاده کرد. اکنون فاضلاب گندزدایی شده و برای دفع یا استفاده مجدد مناسب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *