ایمهاف تانک

ایمهاف تانک

فهرست مطالب

یک تانک فاضلاب است که  برای تصفیه فاضلاب شهری استفاده می شود. ایمهاف  تانک (سیستم راکتور بیولوژیکی بی هوازی) روش جدید تصفیه فاضلاب  است که یک واحد جایگزین سپتیک تانک با راندمان بیش از 65% بوده و متشکل از 2 بخش است : یک مخزن وی شکل و مخزن ته نشین.

اما ایمهاف تانک نسبت به سپتیک تانک شرایط نگهداری نسبتا دشوارتر دارد و نیازمند فضای بیشتری برای احداث است.

ایمهاف تانک جایگزینی مناسبی برای سپتیک تانک است تا نقص های سپتیک تانک در حذف بیشتر آلودگی را برطرف کند بدین منظور با چند طبقه سیستم ته نشین طراحی شده است تا زمان بیشتری را برای فاضلاب به منظور سپری کردن زمان بیشتر نسبت سپتیک ، تخمیر و کاهش الودگی بهتری ایجاد کند.

مشاوره رایگان (2)

مشاوره رایگان

اگر سوال و ابهامی دارید ما شما را به صورت رایگان راهنمایی می کنیم

اجزای ایمهاف تانک (Imhoff tank)

مخزن ایمهاف تانک (Imhoff) یکی از روش های تصفیه اولیه برای فاضلاب خام است که برای جداسازی مایع از جامد و هضم لجن ته نشین شده استفاده می شود. این مخزن تصفیه فاضلاب بهداشتی از یک محفظه ته نشینی وی (V)  شکل در بالای یک محفظه هاضم لجن با دریچه های گاز تشکیل شده است. در قسمت هاضم لجن، جامدات ته نشین شده که از محفظه V به سمت پایین حرکت کرده، به صورت بی هوازی هضم می شوند و بیوگاز تولید می کنند.

بیوگازها توسط بافل ها به قسمت خروجی بیوگازها منتقل می گردند تا از اختلال در فرآیند ته نشینی و هضم لجن ها جلوگیری شود.

در واقع باید گفت که ایمهاف تانک یک مخزن استوانه ای با محور عمودی تک بلوک می باشد که در کاربری های کوچکتر به نحو احسن عمل تصفیه فاضلاب بهداشتی را انجام می دهد. پساب خروجی از ایمهاف نیاز به تصفیه ثانویه دارد و باید به طور منظم لجن زدایی شود. ایمهاف تانک از یک مخزن مستطیلی یا استوانه ای شکل دو بخشی با ارتفاعی بیش از سپتیک تانکها و با تعداد قطعاتی بیش از این مخازن (تعداد قطعات ایمهاف تقربیا 17 قطعه است) تشکیل شده است.

بطور کلی بخشهای داخلی ایمهاف به شرح زیر است :

 • مخزن هضم لجن
 • مخزن ته نشینی رسوبات و سرباره ها V شکل که در قسمت فوقانی ایمهاف قرار دارد
 • ونت خروجی بیوگازها و کف آب ها

مزایای ایمهاف تانک

 1. جداسازی مواد جامد و پساب مایع و هضم لجن در یک واحد تصفیه مستقل
 2. مقاوم در برابر شوک مواد آلی
 3. اشغال فضای اندک و دارا بودن راندما زیاد
 4. کیفیت مناسب پساب خروجی
 5. کارآمدتر از سپتیک تانک در حجم های کمتر فاضلاب ورودی
 6. تصفیه کننده فاضلاب بهداشتی ایده آل برای حجم های متوسط و کم فاضلاب
 7. به عملیات عمرانی خاصی نیاز مند نیست
 8. نگهداری کم هزینه بر دارد و براحتی تعمیر و اصلاح می شود
 9. تولیدلجن کم و ثابت بودن حجم لجن
 10. قابلیت حذف چربی ها
 11. عدم نیاز به تجهیزات مکانیکی و الکتریکی
 12. صرف زمان کمتر جهت ساخت و ساز مخزن ایمهاف تانک
 13. عدم انتشار بوی نامطبوع و تجمع حشرات موزی در محل نصب مخزن
 14. آب بندی کامل مخزن و عدم اختلاط پسابها با آبهای زیرزمینی
 15. عیب یابی و تعمیر و نگهداری آسان
 16. مصرف انرژی جهت تصفیه فاضلاب ندارد

معایب ایمهاف تانک

 1. برای نصب ایمهاف تانک نیاز به حفاری بیشتر و عمیق تر میباشد که در صورت بالا بودن سطح آب زیرزمینی ممکن است نتوان از این مخازن استفاده نمود.
 2. نیاز به طراحی و تولید و مونتاژ توسط نفرات متخصص دارد
 3. نیاز به لجن زدایی منظم در فواصل مشخص داشته و لجن زدایی آن نسبت به سپتیک تانک سخت تر است
 4. در صورت نصب نامناسب توسط نیروی کم تخصص احتمال زیاد متصاعد شدن بوهای نامطبوع در اطراف ایمهاف تانک خواهید بود.
 5. نیاز به تصفیه ثانویه پساب دارد.
 6. خطر انسداد خروجی بین دو محفظه وجود دارد که برای رفع انسداد و گرفتگی در مخازن ایمهاف تانک از پراکسید هیدروژن کاتالیز شده استفاده می گردد.

قیمت ایمهاف تانک / هزینه ساخت ایمهوف تانک

به دلیل ساختار پیچیده تر قیمت بیشتری از سپتیک داراست و با توجه به طراحی و جنس تانک می تواند قیمت های متفاوتی داشته باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در ارتباط با مخازن ایمهاف تانک با کارشناسان و مشاوران شرکت ارکا گستر تماس بگیرید.

تاریخچه پیدایش ایمهوف تانک

ایمهاف تانک یک فناوری کلاسیک تصفیه فاضلاب برای تصفیه در محل با جریان کم می باشد. در اوایل قرن 20 شخصی آلمانی به نام کارل ایمهوف اقدام به طراحی مخازن کارآمدتر از سپتیک تانکها نمود. البته کارآمدی ایمهاف به معنای هضم سریعتر فاضلاب بهداشتی می باشد لیکن میزان کاهش بار آلودگی (حذف پاتولوژن ها) ایمهاف تانک نسبت به سپتیک تانک ممکن است کمتر باشد.

در قرن 20 میلادی اختراع ایمهاف تانک پیشرفتی درخور توجه نسبت به فناوری موجود در داخل مخزن سپتیک به حساب می آمد و قبل از معرفی سیستم های پیشرفته تر (پکیج‌ تصفیه فاضلاب و … ) به عنوان یک سیستم بسیار کارآمد عمل می کرد.

برای کشورهای در حال توسعه یا جوامع کوچک بدون دسترسی به سرمایه قابل توجه یا مجریان باتجربه، یک مخزن Imhoff یک واحد قوی و فشرده برای پیش تصفیه فاضلاب ارائه می دهد.

عملکرد ایمهاف تانک

ایمهاف تانک (Imhoff) یک واحد تصفیه فاضلاب بهداشتی است که معمولاً جنسی از بتن، فیبرگلس و پلی اتیلن دارد و در داخل زمین ساخته یا نصب می شود.

مخزن ایمهاف تانک بصورت پلی اتیلن پیش ساخته  قابل تولید می باشد. فاضلاب بهداشتی خروجی از اماکن توسط لوله های ورودی وارد محفظه ته نشینی V شکل می گردد و بعد از مدت زمان ماند هیدرولیکی معینی جامدات معلق رسوب نموده و توسط یک خروجی باریک در کف محفظه مخروطی به سوی محفظه تجمیع لجن و تصفیه بی هوازی سر می خورند.

در این محفظه با استفاده فرآیندهای بی هوازی لجن های با زمان ماند هیدرولیکی بین 1 تا 3 ساعت تجزیه و تثبیت می گردد. محفظه بی هوازی نیز به شکل V می باشد و در اطراف این دو محفظه دریچه و فوم های تجمعی برای خروج بیوگازها قرار دارد.

بیوگازها از محفظه بی هوازی به سوی کانال های دریچه گاز که به موازات کانال V (محفظه ته نشینی) هستند، حرکت کرده و از مخزن ایمهاف خارج می گردند. لجن تثبت شده به رنگ مشکی درآمده و رطوبت این لجن بین 90 تا 95 درصد می باشد.

در مورد عملکرد مخزن ایمهاف تانک باید بگوییم که مخزن Imhoff بین 25 تا 50 درصد اکسیژن خواهی شیمیایی  COD ورودی را حذف می کند.

این مخزن قادر به حذف گاز متان حدود 10 درصد می باشد. گازهای بی هوازی از جمله متان در کانال های جانبی با لایه کف به کنترل بوی اسید آلی و سولفید کمک می کنند.

ایمهاف تانک بعنوان یک راکتور پیش تصفیه بی هوازی قادر به حذف مقادیر کمتری از عوامل بیماری زا از جمله پاتولوژنها می باشد. لجن هضم شده باید بصورت کمپوست یا کودهای خشک تخلیه و برای مقاصد کوددهی استفاده میگردد. پساب خروجی از ایمهاف تانک حاوی مقدار قابل توجهی COD/BOD، آمونیاک، فسفر و ارگانیسم های روده ای است که از اینرو نیاز به تصفیه ثانویه دارد.

در ایمهاف تانکهای قدیم تر، پساب خروجی را برای تصفیه ثانویه روانه میدان های تخلیه ، فیلترهای شنی ، فیلترهای قطره ای یا سایر سیستم های هوازی/اکسیداسیون کم هزینه ، می نموند.مخزن ایمهاف معمولا برای کاربری های با تعداد نفرات2 تا 50 نفر و یا نهایتا در ظرفیت بالاتر برا 1500 نفر کارآیی بسیار خوبی خواهد داشت .

طراحی ایمهاف تانک

طراحی ایمهاف تانک

جنس بدنه مخازن ایمهاف از بتن پیش ساخته، فایبرگلاس و پلی اتیلن ساخته شده و از لوله های پی وی سی برای ورودی و خروجی فاضلاب و پساب استفاده می گردد.

دو محفظه (ته نشینی و هضم لجن) در داخل یک مخزن واحد بزرگتر قرار گرفته و بصورت V شکل و یا مخروط می باشد و در اطراف این دو محفظه دریچه های برای خروج بیوگازها تعبیه شده اند.

یک محفظه مربعی شکل نیز با فاصله حداقل 50 سانتی متر در کنار این دو محفظه قرار می گیرد که پساب در آنجا جریان می یابد و توسط یک بافل یا لوله به یکدیگر متصل شده اند.

لوله ها یا بافل های T شکل موجود در داخل ایمهاف تانک برای کاهش سرعت آب خروجی و جلوگیری از مکش مایعات سبک استفاده می شود.کف مخزن ته نشینی دارای شیب معمولی از 50 درجه تا 60 درجه بوده و برای ایمهاف تانکهای با ظرفیت بیشتر، دیواره‌های محفظه ته نشینی به شیب حدود 45 درجه می‌رسند تا لجنها و مواد جامد به سمت محفظه بی هوازی جاری شوند دقیقا همان جایی که این مواد به راحتی تجزیه می شوند.

اندازه محفظه هضم بی هوازی عمدتاً به تولید لجن با توجه به جمعیت مورد استفاده، سطح تثبیت لجن، فرکانس تمیز کردن و شرایط آب و هوایی (دما) بستگی دارد. محفظه هضم لجن قابلیت ذخیره سازی و تجمیع لجن بین 6 تا 12 ماه بدون نیاز به تخلیه را دارد.

قابل ذکر است که در آب و هوای سرد باید زمان نگهداری طولانی مدت برای به دست آوردن همان سطح تثبیت لجن در نظر گرفته شود.

راه اندازی و نگهداری مخزن ایمهاف

راه اندازی اولیه مخزن ایمهاف تانک (Imhoff) نیاز به رشد لجن دارد که بدین منظور یک فعال کننده بیولوژیکی به داخل مخزن تضریق می شود. به دلیل فرآیند بیولوژیکی، مواد شیمیایی انتی بیولوژیک نباید به همراه فاضلابها وارد ایمهاف تانکها شوند.

بررسی خروج  و تهویه بیوگازها به درستی انجام گیرد و هیچ گونه انسدادی در شکاف عبوری بین رسوب و منطقه هضم وجود نداشته باشد خیلی اهمیت دارد.عملیات نظافت و تخلیه لجن و رسوبات باید فقط توسط فرد متخصص انجام پذیرد و لجن باید به تصفیه خانه یا پکیج تصفیه فاضلاب منتقل گردد.

مخازن ایمهاف تانک (imhoff) به طور مرتب باید بازرسی شوند تا ازآب بندی کامل و عدم نشتی آنها اطمینان حاصل شود و در طول عملیات تمیزکاری تمام مواد سبک و مواد درشت باید بدرستی حذف شده و مراقب شود که بخشی از لجن هضم شده در کف مخزن باقی بماند تا واکنش های بیولوژیکی انجام و تسریع شود.

هنگامی که تمیز کردن مخزن ایمهاف تانک به پایان رسید، مخزن باید با آب تمیز شستشو گردد. نکته مهم در هنگام استفاده از ایمهاف تانک این است که وقتی دمای اطراف مخزن ایمهاف به 15 درجه سانتیگراد یا کمتر از آن می رسد، موجب عدم تعادل فرآیند تجزیه و هضم می گردد و در آن باکتری های تولید کننده اسیدهای فرار غالب می شوند و تولید متان کاهش می یابد به همین دلیل در برخی موارد مخصوصا مکان های سرد از دستگاه های گرمایشی غوطه ور برای عملکرد بهتر مخزن ایمهاف استفاده می شود همچنین این کار باعث جلوگیری از افزایش باکتری های اسید ساز شده که به کاهش بو های نامطبوع کمک بسزایی می کند.

راندمان حذف آلاینده ها و نوع آلاینده توسط مخازن ایمهاف تانک

ایمهاف تانک باعث کاهش جامدات معلق TSS 50 تا 70 درصد، کاهش COD از 25 تا 50 درصد می شود.

بر اساس داده های آماری ، نوع آلاینده و میزان درصد آلاینده های که توسط ایمهاف تانک حذف و کاهش می گردد به شرح زیر است :

 •   CODتا 50 درصد
 • BOD5 تا 40درصد
 • TSS 70 درصد
 • گاز متان10 درصد
 • پاتولوژن: 15 درصد
 • جامدات رسوبی : 100 درصد

تفاوت سپتیک تانک و ایمهاف تانک چیست؟

سپتیک تانک و ایمهاف تانک اجزای حیاتی سیستم های تصفیه فاضلاب هستند. مخازن سپتیک که معمولاً در محیط های مسکونی استفاده می شوند، از ته نشینی ثقلی و هضم بی هوازی برای جداسازی جامدات قابل ته نشینی و تجزیه آلاینده های آلی قبل از رهاسازی فاضلاب استفاده می کنند. در مقابل، مخازن ایمهاف طی یک طراحی دو بخشی، فرآیند جامع تری را ارائه می کند. این مخازن مراحل ته نشینی و هضم را جدا و جداسازی موثر جامدات و مایعات را تضمین می کنند. در ادامه به معرفی و معرفی موارد تفاوت سپتیک تانک و ایمهاف تانک میپردازیم.

سپتیک تانک چیست؟

تفاوت سپتیک تانک و ایمهاف تانک

تصفیه و دفع ایمن فاضلاب خانگی از سلامت عمومی و محیط زیست محافظت می کند و از آلودگی آب آشامیدنی و گسترش بیماری جلوگیری می کند. سیستم های سپتیک تانک پرمصرف ترین سیستم های جمع آوری برای تصفیه و دفع فاضلاب خانگی در سرتاسر جهان هستند. استفاده از آنها به ویژه در مناطق روستایی که اتصال به شبکه اصلی فاضلاب در دسترس نیست یا غیر عملی و پرهزینه است رایج است.

سپتیک تانک برای فاضلاب با محتوای جامد قابل ته نشینی بالا، معمولاً برای فاضلاب بهداشتی استفاده می شود، اما برای فاضلاب های دیگر با خواص مشابه نیز مناسب است. اصطلاح “سپتیک” نشان دهنده محیط باکتریایی بی هوازی است که در مخزن برای تجزیه فاضلاب ایجاد شده است.

در سپتیک تانک، زمان ماند تقریبی فاضلاب 2 تا 3 روز است که به دلیل هضم بی هوازی و ته نشین شدن مواد جامد، گریس و سایر مواد قابل شناور که می تواند منجر به انسداد سیستم هیدرولیکی شود، امکان تصفیه اولیه را فراهم می کند.

مخزن متعادل ساز مخزنی است که میتواند به دو صورت دفنی یا غیر دفنی و از متریال هایی مانند بتن، کامپوزیت و پلی اتیلن ساخته شود. شرکت آرکا گستر رسام طراح و سانده سپتیک تانک از جنس های مختلف فلزی، سپتیک پلی اتیلنی و سپتیک کامپوزیتی(GRP) میباشد. سپتيك تانك ابتدایی ترین و پراهمیت ترین واحد سیستم تصفیه فاضلاب است که به عنوان مرحله اولیه برای تصفیه فاضلاب صنعتی یا بهداشتی، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در مخزن متعادل ساز(سپتیک تانک) تصفیه تك واحدي، تصفيه مكانيكي، تصفيه بیولوژیکی و فیزیکی به كمك باكتري هاي بي هوازي همزمان انجام ميشود. مخازن سپتیک تانک توسط یک دیوار جداکننده به دو بخش قابل تقسیم است. به منظور تصفیه فاضلاب ضروری است که قبل از استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب ابتدا فاضلاب وارد سپتیک تانک شود.

 

فاضلاب در هنگام عبور از بخش اول سپتیک، به علت كاهش سرعت جريان آن قسمتي از مواد جامد و معلق خود را به صورت ته نشيني از دست داده و ترکیبات فاضلاب برای ته نشینی و تصفیه بیشتر به وسیله لوله یا بافل که روی دیوار جدا کننده تعبیه شده است وارد قسمت دوم سپتیک تانک میشود. مواد ته نشين شده در بخش اول در كف مخزن به كمك باكتري هاي بي هوازي تجزیه شده که این لجن انباشته شده در سپتیک تانک را میتوان هر دو سال یک بار تخلیه کرد.

ایمهاف تانک چیست؟

ایمهاف تانک، راهکاری به منظور انجام تصفیه اولیه فاضلاب، از طریق فرآیندهای ته نشینی ثقلی و هضم بیولوژیکی در یک ساختار واحد استفاده می شود. این مخزن دو بخشی، دارای یک محفظه بالایی برای ته نشینی جامدات و یک محفظه پایینی برای هضم بی هوازی لجن ته نشین شده است. گرانش به فرآیند جداسازی کمک می کند: جامدات سنگین تر در محفظه بالایی ته نشین می شوند و یک لایه لجن تشکیل می دهند، در حالی که فاضلاب نیمه تصفیه شده برای هضم بیشتر به محفظه پایینی جریان می یابد.

طراحی منحصر به فرد، امکان تصفیه کارآمد فاضلاب را با ایجاد مناطق مجزا برای ته نشینی و هضم و بهینه سازی تجزیه مواد آلی فراهم می کند. با انباشته شدن لجن در قسمت بالایی، تجزیه باکتریایی صورت می پذیرد و حجم آن کاهش می یابد و نیاز به دفع مکرر لجن به حداقل می رسد. پساب شفاف شده از قسمت پایینی را می توان برای انجام مراحل بعدی تصفیه، منتقل کرد یا به طور ایمن در چاه جذبی یا زمین های زهکشی رها کرد.

تفاوت سپتیک تانک و ایمهاف تانک

تفاوت سپتیک تانک و ایمهاف تانک در طراحی ،کارایی و استفاده و فرآیندهایی است که برای تصفیه فاضلاب استفاده می کنند.

طراحی

 • سپتیک تانک: معمولا سپتیک تانک دارای دو محفظه است که در آن مواد جامد در قسمت پایین ته نشین می شوند و پتوی لجن را تشکیل می دهند در حالی که چربی و روغن و مواد سبک تر در قسمت بالایی به عنوان کف شناور هستند. لایه میانی از طریق اتصالات موجود در بافل میانی، به محفظه دیگری که به عنوان زلال ساز شناخته میشود، وارد میشود و پس از طی زمان طراحی شده، از سپتیک خارج میگردد.
 • ایمهوف تانک: نحوه طراحی ایمهاف تانک به این صورت است که بیشترین بهره برداری از نیروی گرانش برای جداسازی جامدات و شفاف سازی فاضلاب صورت پذیرد. این مخزن از دو بخش اصلی تشکیل شده است که یک قسمت حاوی مواد ته نشین شده و لجن در کف و مواد سبک شناور شده در سطح و قسمت دیگر، فضایی برای هضم بیهوازی فاضلاب و در نهای خروج پساب زلال شده میباشد.

عملکرد

 • سپتیک تانک عمدتاً از طریق هضم بی هوازی و ته نشینی ثقلی عمل می کند و تا حدی مواد آلی موجود در فاضلاب را تجزیه می نماید.
 • ایمهاف تانک فرآیندهای ته نشینی و هضم را جدا و تجزیه مواد آلی را بهینه می کند. با ایجاد مناطق متمایز برای ته نشین شدن و هضم، امکان تصفیه بهتر را فراهم نموده و نیاز به حذف مکرر لجن را به حداقل می رساند.

کارایی و استفاده

 • سپتیک تانک: معمولاً در محیط های مسکونی و کاربردهای در مقیاس کوچک مدیریت فاضلاب استفاده می شود.
 • ایمهاف تانک : اغلب در جوامع کوچکتر، تاسیسات صنعتی یا مناطقی که به یک پیش تصفیه فاضلاب کارآمدتر و صرفه جویی در فضا نیاز است استفاده می شود.

مزایای ایمهاف تانک نسبت به سپتیک تانک

ایمهاف تانک چندین مزیت نسبت به سپتیک تانک سنتی دارد:

 1. نیاز کمتر به تعمیرات و نگهداری
 2. راندمان بهتر در فضای کمتر
 3. تصفیه کارامد تر
 4. مدیریت بهتر لجن

معایب ایمهاف تانک نسبت به سپتیک تانک

 1. پیچیدگی طراحی
 2. مشکلات ایجاد بوی نامطبوع
 3. تعمیر و نگه داری نسبتا مشکل در مقایس با سپتیک تانک
 4. نیاز به فرد متخصص در نصب و راه اندازی
 5. قیمت بیشتر

شرکت ارکاگستر با تجربه و مهارت کافی در زمینه ساخت مخازن فایبرگلس و پکیج های تصفیه و سایر محصولات تصفیه فاضلاب بهداشتی و شهری و صنعتی شمارا در انتخاب بهترین محصول یاری می دهد . می توانید برای مشاوره با متخصصین ارکاگستر تماس بگیید.

سوالات متداول

ایمهاف تانک بوی نامطبوع دارد؟

طراحی مناسب و شرایط بهره وری مناسب از تولید بوی ایمهاف تانک جلوگیری می کنند. همچنین دمای محیطی سرد باعث اختلال در تعادل بین باکتری های اسید فرار ساز و متان ساز می کند که باعث کاهش تولید بو می شود.

به صورت کلی نصب مخازن ایمهاف نیازی به عملیات پیچیده ندارد ولی نسبت به سپتیک تانک نیاز به حفاری بیشتری دارد چون اغلب ایمهاف تانک ها ارتفاع زیادی نسبت به سپتیک تانک ها دارند.

فرم مشاوره رایگان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *