پکیج تصفیه فاضلاب فلزی

پکیج تصفیه فاضلاب فلزی.docx1

فهرست مطالب

پکیج تصفیه فاضلاب فلزی

پکیج تصفیه فاضلاب از فلزی(St37) است که با نام فولاد ضد زنگ نیز شناخته میشود و به دلیل مقاومت بسیار بالای این آلیاژهای آهن در برابر خوردگی و همچنین محکم بودن در برابر ضربه، برای ساخت یک پکیج تصفیه فاضلاب فلزی، مناسب میباشند. از پکیج های تصفیه فاضلاب فلزی به عنوان موثرترین سیستم های تصفیه فاضلاب مناطق مسکونی، کارگاه های صنعتی، هتل ها و … استفاده میشود. پکیج تصفیه فاضلاب فلزی به فضای کمی برای قرارگرفتن نیاز دارد و به دلیل قدرت و استحکام بالا قابل دفن است. همچنین از پکیج های تصفیه فاضلاب فلزی بیشتر در مواردی که حجم تصفیه فاضلاب بسیار زیاد است استفاده میشود و کاملا اقتصادی نیز میباشد.

شرکت آرکا گستر رسام سازنده پکیج های تصفیه فاضلاب فلزی با کیفیت در ابعاد مختلف و متناسب با حجم های مختلف فاضلاب میباشد..

در سال های اخیر با توجه به بحران ناشی از خشکسالی و کمبود آب در جهان و مخصوصا کشور ایران و همچنین به علت مصرف بالای آب در محیط های مسکونی و صنعتی، استفاده مجدد از پساب ها بسیار قابل توجه است. بعلاوه تخلیه مواد آلاینده و شیمیایی از بخش های صنعتی، مسکونی و بیمارستانی به محیط زیست میتواند باعث به خطر افتادن سلامت محیط زیست شود. فاضلاب های بهداشتی- انسانی و فاضلاب صنعتی به علت درصد آلایندگی بالایی که دارند باید پس از انجام مراحل تصفیه به منظور استفاده برای آبیاری فضای سبز یا تخلیه به آب های سطحی و چاه جذبی مجوزهای لازم را  از سازمان حفاظت محیط زیست کسب کنند. لذا استفاده از سیستم ها و پکیج تصفیه فاضلاب نه تنها بر حفظ سلامت محیط زیست اثر می گذارد بلکه موجب کاهش مصرف آب، انرژی و هزینه های ناشی از آن میگردد. یکی از انواع پکیج های تصفیه فاضلاب ساخته شده با متریال فلزی است.

مشاوره رایگان (2)

مشاوره رایگان

اگر سوال و ابهامی دارید ما شما را به صورت رایگان راهنمایی می کنیم

جنس پکیج تصفیه فاضلاب فلزی

همانطور که اشاره گردید فاضلاب ها ممکن است حاوی مواد آلی و شیمیایی با خاصیت خورندگی بالا باشند در نتیجه انتخاب متریال مناسب برای پکیج تصفیه فاضلاب از اهمیت به سزایی برخوردار است. حفظ بدنه و تجهیزات داخلی پکیج از خورندگی با مواد شیمیایی موجود در فاضلاب بسیار مهم است. بنابراین متریال ساخت بدنه پکیج باید گونه ای انتخاب گرددکه در مقابل رطوبت ، نور خورشید و همچنین ضربه های احتمالی دچار آسیب نشود.

در اکثر مواقع جنس پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلن، فایبرگلاس(GRP) و یا پکیج های تصفیه فاضلاب فلزی (کربن استیل) با پوشش های ضد زنگ (اپوکسی) انتخاب می شوند که هرکدام از این متریال متناسب با نوع فاضلاب و محل قرارگیری مخازن در محل مورد نظر انتخاب می گردد و هرکدام به نوبه خود از مقاومت بالایی برخوردار هستند.

مهمترین مزایا پکیج تصفیه فاضلاب فلزی عبارتند از:

جنس پکیج تصفیه فاضلاب

روش های تصفیه پکیج تصفیه فاضلاب فلزی

در فرآیند طراحی و انتخاب پکیج تصفیه فاضلاب در قدم اول باید نوع فاضلاب (بهداشتی- انسانی یا صنعتی) و کیفیت مورد نظر برای پساب خروجی از پکیج پس از تصفیه مشخص شود، سپس مطابق با اطلاعات بدست آمده می توان ازهرکدام از روش های تصفیه بیولوژیکی، فیزیکی و شیمیایی و یا تلفیقی از این روش ها استفاده کرد. هرکدام از این روش ها به نوبه خود نیازمند تجهیزات مختص به خود هستند.

در قدم بعدی بودجه لازم برای انجام روش تصفیه مورد نظر درنظر گرفته خواهد شد.همچنین پس از انتخاب روش تصفیه فاضلاب میتوان با توجه به حجم فاضلاب و بودجه لازم متریال ساخت پکیج نیز انتخاب نمود که یکی از آنها پکیج تصفیه فاضلاب فلزی است.

امروزه سیستم های تصفیه فاضلاب به عنوان یکی از تجهیزات ضروری با هدف حذف آلاینده های موجود در پساب های بهداشتی انسانی، صنعتی و بیمارستانی شناخته می شوند. پکیج تصفیه فاضلاب مجموعه ای از تجهیزات مختلف به هم وابسته است شامل  محفظه ای با بدنه فلزی یا پلی اتیلن به همراه تجهیزات الکترومکانیکال ارائه می گردد.

در این سیستم واکنش های فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی روی فاضلاب موجود انجام شده که موجب تصفیه فاضلاب می شود. پکیج تصفیه فاضلاب از سازه هایی پیش ساخته  تولید می شوند که بدنه ای مقاوم در برابر خوردگی با مواد شیمیایی، اسیدی و آلی دارند و فرایندهای تصفیه در آن انجام می شود.پکیج تصفیه فاضلاب فلزی درمقابل عوامل بیرونی از استحکام و مقاومت بالایی برخوردار است.

پکیج فلزی تصفیه فاضلاب به روش لجن فعال هوادهی گسترده (EASS)

در این روش تصفیه فاضلاب حذف آلاینده های بیولوژیکی در شرایط هوازی به کمک دیفیوزرهای هوادهی اتفاق می افتد و پس از آن فاضلاب وارد بخش ته نشینی می گردد، مقداری از لجن ته نشین شده به اول واحد هوادهی برگشت داده می شود و مازاد آن که لجن مرده است از سیستم خارج می شود.

با توجه به طولانی بودن هوادهی در این روش، میزان لجن تولیدی کم است و برای تصفیه فاضلاب با حجم های متفاوت قابل استفاده است.

پکیج فلزی تصفیه فاضلاب به روش لجن فعال با رشد ثابت (IFAS)

سيستم ‌های راكتوربيولوژيكی با رشد چسبيده ثابت (Integrated Fixed Activated Sludge) کلیه مراحل روش هوادهی گسترده را دارد با این تفاوت که مجموعه صفحات ثابت (پکینگ ثابت) به منظور ایجاد فضای مناسب جهت انجام فرایند تجزیه میکروارگانیسم ها و افزایش بازدهی در بخش هوادهی این روش قرار می گیرد. این فرایند با بکارگیری آخرین دستاورد های بیوتکنولوژی ساخته می ‌شود. امروزه این سیستم های تصفیه فاضلاب در بسیاری از کشور های توسعه یافته دنیا مورد استفاده قرار می‌ گیرد. این سیستم برای تصفیه کلیه فاضلاب های خانگی و صنعتی قابل اجرا  می ‌باشد. سیستم های تصفیه فاضلاب به روش (IFAS)  حاوی بستر های ثابت مستغرق بیولوژیکی می باشد که با توجه به دبی و کیفیت و کمیت هر نوع فاضلاب، طراحی ویژه ای برای پکیج صورت می گیرد. این فرایند تصفیه فاضلاب طوری طراحی شده که در برابر هر یک متر مکعب از حجم مخزن (حجم فاضلاب) بیش از ۱۵۰ مترمربع مساحت بیولوژیکی برای تماس باکتری ‌ها با فاضلاب و در نتیجه قدرت تصفیه بیشتر ایجاد کند. میانگین میزان کاهش BOD5  و COD  حدودا 95 درصد می ‌باشد.

پکیج فلزی تصفیه فاضلاب به روش A2O

فرایند A2O مجموعه ای از از واحد های بی هوازی(anaerobic)  غیر هوازی(anoxic)  و هوازی(aerobic)  می باشد و با هدف حذف نیتروژن و فسفات از فاضلاب طراحی گردیده است و یکی از روش های بسیار پرکاربرد تصفیه فاضلاب است. در این روش و در واحد بی هوازی مقدار زیادی از مواد آلاینده موجود بدون حضور اکسیژن تجزیه می شوند سپس پساب وارد بخش غیر هوازی می شود و مرحله بعد بخش هوازی سیستم تصفیه فاضلاب می باشد.

پس از طی کردن این مراحل بخشی از فاضلاب از مخزن هوازی وارد بخش غیرهوازی(آنوکسیک) شده که منجر به دینیتریفای شدن و تبدیل آن به گاز نیتروژن خواهد شد. بعلاوه بخشی از لجن فعال موجود در مخزن ته نشینی ، به اول واحد بی هوازی بازمی گردد که در آن حذف بیولوژیکی فسفر صورت گیرد.

پکیج فلزی تصفیه فاضلاب به روش MBBR

MBBR یک فرآیند تصفیه بیولوژیکی بسیار موثر است که بر اساس ترکیبی از فرآیند لجن فعال معمولی و محیط بیوفیلم است. در این فرایند میکرو ارگانیسم ها مواد آلی را مصرف می کنند. محیط سطح افزایش یافته ای را برای اتصال و رشد میکروارگانیسم های بیولوژیکی فراهم می کند. فرآیند MBBR از حامل های پلاستیکی شناور (پکینگ مدیا) در مخزن هوادهی برای افزایش سطح میزان میکروارگانیسم های موجود برای تصفیه فاضلاب استفاده می کند. میکروارگانیسم ها مواد آلی را مصرف می کنند. محیط سطح افزایش یافته ای را برای میکروارگانیسم های بیولوژیکی فراهم می کند تا در مخازن هوادهی قرار گیرند و در آن ها رشد کنند. پکینگ مدیا به طور مداوم توسط حباب هایی از سیستم هوادهی به هم زده می شود. میکروارگانیسم ها مواد آلی را مصرف می کنند. در مقایسه با لجن فعال معمولی ، کارایی و ارزش بالاتری را ارائه می دهد.

جهت اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان در خصوص پکیج های تصفیه فاضلاب با متریال مختلف با کارشناسان ما در شرکت آرکا گستر رسام تماس حاصل فرمایید.

کاربرد پکیج تصفیه فاضلاب فلزی

کاربرد پکیج تصفیه فاضلاب فلزی

باتوجه به بازدهی بالا و مقاومت بالاتر نسبت به سایر پکیج های تصفیه فاضلاب از این پکیج در صنایع و مراکز مختلفی جهت تصفیه فاضلاب استفاده می شود.

⭕ کارخانه های مختلف

⭕ صنایع  پتروشیمی

⭕ صنایع فولاد

⭕ صنایع رنگرزی

⭕ صنایع نساجی

⭕ مراکز بهداشتی درمانی

⭕ مراکز اداری

⭕ کارواش ها

⭕ قالیشویی ها

⭕ مجتمع های مسکونی بزرگ

⭕ روستا ها

⭕ شهرک ها

 در این فرایند، پساب خروجی مربوط به این واحدها، وارد پکیج تصفیه فاضلاب شده و سپس با انجام عملیات فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی، مواد آلی، معدنی و بیماری زای موجود در فاضلاب این واحدها کاهش یافته و در نهایت، پسابی زلال و بی بو به عنوان خروجی به طبیعت تخلیه می شود

طراحی و ساخت پکیج تصفیه فاضلاب فلزی

طراحی و ساخت پکیج های تصفیه فاضلاب فلزی مانند سایر پکیج های تصفیه فاضلاب به پارامتر های مختلف مانند کیفیت فاضلاب ورودی و خروجی، فضای موجود و در دسترس، دبی فاضلاب و … بستگی دارد.

ساخت پکیج تصفیه فاضلاب فلزی پس از انجام مراحل طراحی در کارگاه شرکت آرکاگستر رسام ساخته می شود. مدت زمان ساخت آن معمولا بیشتر از ساخت پکیج پلی اتیلن می باشد.

واحدهای مختلف پکیج تصفیه فاضلاب فلزی

پکیج تصفیه فاضلاب فلزی دستگاهی است که دارای کلیه تجهیزات تصفیه فاضلاب و مخازن مورد نیاز جهت انجام فرآیند تصفیه فاضلاب می باشد. جنس مخازن این نوع پکیج تصفیه فاضلاب از کربن استیل با پوشش اپوکسی می باشد. از پکیج تصفیه فاضلاب فلزی می توان برای تصفیه انواع فاضلاب های بهداشتی و صنعتی در ظرفیت‌های بالا استفاده نمود.

 

در این نوع از پکیج ها کلیه مخازن، واحدها و تجهیزات مورد نیاز سیستم تصفیه در یک واحد جمع شده و سیستم را قادر می سازد که به طور مستقل عملیات تصفیه فاضلاب را به انجام برساند. همچنین این پکیج ها را می توان در کارگاه های مجهز ساخته و در محل پروژه نصب نمود و به ین ترتیب می توان زمان مورد نیاز اجرای پروژه را به حداقل رساند.

اجزای پکیج تصفیه فاضلاب فلزی

جهت جلوگیری از ورود انواع ذرات معلق موجود در فاضلاب به واحد های پکیج از یک سبد آشغالگیر در ابتدای ورودی پکیج تصفیه فاضلاب فلزی استفاده می شود. آشغالگیر ها می توانند از تجهیزات موجود در پکیج تصفیه فاضلاب شامل پمپ ها، هواده ها،‌ همزن ها، ‌لوله ها و سایر تجهیزات در مقابل گرفتگی، محافظت کنند.

مخزن متعادل ساز و ایستگاه پمپاژ

فاضلاب ورودی به پکیج تصفیه فاضلاب داری پیک های دبی می باشد. به این معنی که در ساعات مختلف از شبانه روز دبی ورودی فاضلاب یا کیفیت آن با کاهش و یا افزایش همراه است که اگر به طور مستقیم وارد مخزن تصفیه فاضلاب شود روند تصفیه دچار اختلال خواهد شد. بنابراین واحد متعادلساز یا ایستگاه پمپاژ فاضلاب پس از آشغالگیری و قبل از پکیج تصفیه فاضلاب نصب می شود.

مخزن هوادهی

سیستم هوادهی مهم ترین قسمت یک پکیج تصفیه  فاضلاب می باشد که با روش فرآیند لجن فعال کار می کند. این واحد که عموما شامل مخزن هوادهی از جنس کربن استیل، بلوئر و دیفیوزر می باشد، وظیفه رساندن هوا به میکروارگانیسم ها را بر عهده دارد.

مخزن ته نشینی

یکی از مهم ترین و در واقع برترین مزیت پکیج تصفیه فاضلاب فلزی نسبت به سایر پکیج های تصفیه فاضلاب، داشتن واحد زلال ساز قیفی شکل می باشد. شکل قیفی واحد زلال ساز باعث می شود تا فرایند ته نشینی زیست توده های ساخته شده در مرحله قبل به خوبی و با راندمان بالایی تصفیه شود. بالا آمدن لجن، وجود مواد آلاینده در فاضلاب خروجی از معایب پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلنی است که در نوع فلزی دیده نمی شود.

مخزن هاضم لجن

لجن ته نشین شده در مرحله زلال ساز به علاوه لجن آشغالگیر و سایر واحد ها به بخش هاضم لجن منتقل می شود. لجن ها در این بخش ته نشین شده و بعد از مدت مشخصی توسط ماشین های مخصوص تخلیه می گردند.

مخزن گندزدایی یا ضدعفونی

تزریق کلر، واحد گند زدایی اصلی در پکیج تصفیه فاضلاب فلزی می باشد. کلر زنی به دلیل ماندگاری زیاد کلر در آب به عنوان رایج ترین روش ضدعفونی کننده پساب خروجی مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده از اشعه UV و یا ازن ژنراتور نیز برای گند زدایی رایج می باشد.

سوالات متداول

آیا امکان بازدید از کارخانه موقع ساخت پکیج وجود دارد؟

بله امکان بازدید از کارخانه در حین ساخت پکیج وجود دارد.
برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان شرکت آرکاگستر تماس حاصل فرمایید.

پکیج تصفیه فاضلاب فلزی می‌تواند مناسب برای استفاده در بیمارستان‌ها، هتل‌ها و سایر ساختمان‌های عمومی باشد، به شرطی که نیازهای آن ساختمان و مقدار فاضلاب تولیدی در نظر گرفته شود.

بیمارستان‌ها و هتل‌ها اغلب دارای حجم بالای فاضلاب هستند و نیاز به سیستم‌های تصفیه قوی و کارآمد دارند. پکیج تصفیه فاضلاب فلزی از جمله گزینه‌های مناسب برای این نوع ساختمان‌ها می باشد. با انتخاب و نصب یک پکیج تصفیه فاضلاب فلزی مناسب، می‌توان به بهبود کیفیت آب و حفظ محیط زیست کمک کرد.

قبل از انتخاب و نصب پکیج تصفیه فاضلاب فلزی برای یک ساختمان عمومی، بهتر است با مشاوران متخصص و مهندسان محیط زیست مشورت کنید تا بهترین راهکار برای نیازهای خاص آن ساختمان را انتخاب کنید.

برخی از مزایا و معایب پکیج تصفیه فاضلاب فلزی عبارتند از:

مزایا:

– مقاومت و استحکام بالا – کارایی بالا-  انعطاف پذیری: این پکیج‌ها به راحتی قابل نصب و استفاده در مکان‌های مختلف هستند و نیاز به ساختار پیچیده‌ای ندارند. – کاهش آلودگی: با استفاده از این پکیج‌ها، آلودگی آب کاهش می‌یابد.

معایب:

– نیاز به نگهداری – هزینه نسبتا بالا نسبت به سایر سازه های پکیج تصفیه فاضلاب- مشکل ایجاد زنگ زدگی

مراقبت و نگهداری منظم و صحیح از پکیج تصفیه فاضلاب فلزی، عمر مفید و کارایی آن را افزایش می‌دهد و از آلودگی محیط زیست جلوگیری می‌کند. برخی از نکات مراقبتی عبارتند از:

– برای حفظ عملکرد بهینه پکیج، لوله‌ها، فیلترها و سایر قطعات باید به صورت منظم پاکسازی و نظافت شوند.

-برای اطمینان از عملکرد صحیح پکیج، باید به صورت دوره‌ای عملکرد آن بررسی و تست شود.

-پسماندهای حاصل از تصفیه فاضلاب فلزی باید به درستی مدیریت شوند و با استانداردهای محیط زیست همخوانی داشته باشند.

بله، پکیج تصفیه فاضلاب فلزی در مناطق مختلف می تواند استفاده شود. این نوع سیستم‌های تصفیه فاضلاب قابل استفاده در مناطق شهری، روستایی، صنعتی و حتی مناطق دورافتاده هستند. به عنوان مثال، در مناطقی که امکان اتصال به شبکه فاضلاب عمومی وجود ندارد، پکیج‌های تصفیه فاضلاب فلزی می‌توانند به عنوان یک راه حل موثر برای تصفیه فاضلاب محلی استفاده شوند.

بنابراین، پکیج تصفیه فاضلاب فلزی یک راه حل مناسب و کارآمد برای تصفیه فاضلاب در مناطق مختلف است و می‌تواند به بهبود کیفیت آب و حفظ محیط زیست کمک کند.

فرم مشاوره رایگان

2 دیدگاه در “پکیج تصفیه فاضلاب فلزی

 1. امیرحسین ناصری گفت:

  ساخت پکیج های فلزی هم خودتون انجام میدید؟

  1. مدیریت سایت گفت:

   بله امکان بازدید از کارخانه در حین ساخت پکیج وجود دارد.
   برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان شرکت آرکاگستر تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *