روش فرآیند بیولوژیکی رشد چسبیده با مدیای متحرک (MBBR)

تصفیه فاضلاب بهداشتی به روش فرآیند بیولوژیکی رشد چسبیده با مدیای متحرک (MBBR)1

فهرست مطالب

تصفیه فاضلاب به روش MBBR کلیه مراحل روش لجن فعال هوادهی گسترده را دارد ولی در این روش با اضافه کردن پکینگ مدیا (Packing) به مخزن هوادهی شرایط برای حذف مواد آلی توسط میکروارگانیسم ها بیشترشده و در نتیجه راندمان تصفیه فاضلاب بیشتر خواهد شد که منجر به کاهش مقدار BOD، COD و بهبود کیفیت پساب می شود.

تصفیه فاضلاب به روش فرآیند بیولوژیکی رشد چسبیده با مدیای متحرک که به روش MBBR (Moving Bed Biofilm Reactor) معروف است، یکی از روش های تصفیه فاضلاب است که تا حد بسیار زیادی باعث کاهش مقدار BOD، COD و نیترات موجود در فاضلاب می شود. در واقع می توان گفت روش MBBR همان روش لجن فعال هوادهی گسترده می باشد که با اضافه کردن پکینگ مدیا (Packing) در حوض های هوادهی باعث حذف بیشتر مواد آلی توسط میکروارگانیسم ها می گردد. پکینگ ها قطعه هایی کوچک از جنس پلی اتیلن بوده که با قرار گرفتن میکروارگانیسم ها روی سطح آن و رشد و تکثیر بیشتر آن ها باعث افزایش توده های بیولوژیکی در حوض های هوادهی می شوند. این توده های بیولوژیکی در فاضلاب نقش تجزیه و حذف مواد آلی را دارند و باعث بهبود کیفیت پساب و کاهش مقدار BOD، COD می گردند.

همچنین یکی از دلایل استفاده از این روش نیاز به فضای بسیار کمتر (کاهش حجم مخزن هوادهی) نسبت به سایر روش ها می باشد که هزینه سرمایه گذاری اولیه را نیز کاهش می دهد.

پکیج تصفیه فاضلاب به روش MBBR ساخت شرکت آرکا گستر رسام مراحل زیر را شامل می گردد:

• آشغالگیر

• مخزن متعادلساز

• مخزن هوادهی به همراه پکینگ مدیا معلق (در این مرحله به منظور جلوگیری از خروج پکینگ ها بر روی حوضچه ها از توری های مخصوص استفاده می گردد.)

• مخزن ته نشینی

• مخزن کلر زنی

• مخزن هاضم لجن

تصفیه فاضلاب بهداشتی به روش فرآیند بیولوژیکی رشد چسبیده با مدیای متحرک (MBBR)

مزایای تصفیه فاضلاب به روش MBBR

 افزایش رشد و تکثیر باکتری های هوازی به علت استفاده از پکینگ مدیا و درنتیجه افزایش بازدهی و کارایی تصفیه فاضلاب

 کاهش اندازه حوضچه ته نشینی به علت ایجاد لجن کمتر و غلیظ تر راندمان بالای حذف آلاینده ها در محیط های با درجه PH متفاوت و دماهای مختلف

 پساب خروجی در این فرایند مطابق با استاندارد های سازمان محیط زیست است.

 به دلیل زمان ماند کمتر در حوضچه های هوادهی ، انرژی لازم برای این فرایند کمتر است.

 هزینه های اجرایی و نگهداری این روش کم و مقرون به صرفه است.

کاربردهای فرایند MBBR

با توجه به تاثیر مطلوبی که استفاده از روش MBBR بر روی حذف مواد آلی موجود در پساب ها دارد و همچنین هزینه های کم راه اندازی تصفیه خانه مورد نیاز، این روش در بسیاری از مکان ها به منظور تصفیه فاضلاب و رسیدن به استانداردهای سازمان محیط زیست مانند مجتمع ها و ویلاهای مسکونی، ساختمان های اداری، رستوران ها، کارخانه ها و کارگاه ها، رستوران ها، مجتمع های تفریحی و بسیاری از مراکز دیگر مورد استفاده قرار می گیرد. جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه طراحی و ساخت پکیج تصفیه فاضلاب فایبرگلاس با کارشناسان فنی شرکت آرکا گستر رسام تماس حاصل فرمایید

فرم مشاوره رایگان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *