تصفیه آب

تصفیه آب

فهرست مطالب

امروزه کمبود آب شیرین یکی از بزرگترین محدودیت ها در تمام دنیا می باشد که مشکلات زیادی را در صنعت و زندگی روزانه انسان ها به وجود آورده است. این محدودیت ها نه تنها در تامین آب شرب به چشم میخورد، بلکه در کشاورزی، صنایع غذایی، داروسازی و … نیز چشمگیر می باشد. استفاده از دستگاه آب شیرین کن RO با فرایند اسمز معکوس، و یا تصفیه آب این امکان را فراهم می سازد تا درصد زیادی از املاح موجود در آب را حذف نموده و درنهایت آب شیرین و خالص را تحویل دهد.

فرایند اسمز معکوس روشی است که در آن از یک فشار خارجی برای معکوس نمودن جریان اسمزی آب از درون یک غشا نیمه تراوا استفاده می شود. اگر یک غشای نیمه‌تراوا (ممبران) بین دو محلول آب خالص و آب ناخالص قرار گیرد آب به گونه ای طبیعی تحت خاصیت اسمزی از غلظت پایین‌تر به غلظت بالاتر جریان می‌یابد. بنابراین با اعمال فشار خارجی توسط پمپ های فشار قوی فشار اعمال شده از فشار اسمزی بیشتر شده و جهت جریان طبیعی آب، معکوس خواهد گردید. اسمز معکوس (Reverse Osmosis) یا به طور اختصار RO تکنولوژی است که تقریبا در هر صنعتی که احتیاج به تفکیک مواد حل شده از حلال باشد (معمولا حلال آب است) عمومیت پیدا کرده است. متداولترین کاربرد استفادهاز روش اسمز معکوس در تهیه آب شیرین و خالص است.

به طور کلی سیستم تصفیه آب به روش RO شامل بخش های زیر است:

1-سیستم پیش تصفیه (Pre-Treatment)

به جهت حذف کدورت، مواد معلق، رنگ، بو ،طعم و مزه آب از فیلترشنی، فیلتر کربنی و فیلتر کارتریج استفاده می شود.

2- سیستم تصفیه(Treatment)

روش اسمز معکوس Reverse Osmosis(RO) متداول ترین تکنولوژی جداسازی فیزیکی و تصفیه فاضلاب است.در این فرآیند،آب خام توسط یک پمپ فشار قوی از داخل محفظه حاوی غشا نیمه تراوا(ممبران) عبور می کند، از آنجاییکه تقريبا فقط آب خالص مي تواند از غشاء عبور کند لذا آب تقريبا خالص در يک طرف غشاء و آب تغليظ شده از ناخالصي ها در طرف ديگر آن وجود دارد.

تصفیه آب

3- گندزدایی و ضدعفونی آب

گندزدایی آب یکی از مراحل اصلی تصفیه آب پس از مراحل تصفیه فیزیکی، بیولوژیکی و شیمیایی است که به منظور حذف میکروارگانیسم ها و باکتری های بیماری زا موجود در آب استفاده می شود. روش های مختلفی برای ضدعفونی آب وجود دارند؛ انتخاب روش ضدعفونی مناسب به عواملی همچون نوع میکروب یا میکروارگانیسم بیماری زا موجود در آب، شرایط محیطی مانند دما و PHآب و همچنین درنظر گرفتن میزان بودجه دردسترس بستگی دارد .

با توجه به فاکتورهایی که به آن ها اشاره شد رایج ترین روش های ضدعفونی آب عبارتند از:

• گندزدایی آب با کلر

• ضدعفونی آب با ازن

• ضد عفونی آب با اشعه UV

گندزدایی آب با کلر

کلر به عنوان رایج ترین و کاربردی ترین روش ضدعفونی آب استفاده می شود. ازمهترین ویژگی های این عنصر قدرت بسیار بالای اکسیدکنندگی و فرار بودن آن است . واکنش کلر با آب و تشکیل هیپوکلرواسید، قدرت بسیار زیادی برای از بین بردن باکتری ها دارد و در مدت زمان کوتاهی می تواند عوامل بیماری زا را از آب های آشامیدنی نابود کند.

قدرت اکسیدکنندگی بالا و همچنین واکنش پذیری این عنصر باعث شده است که این روش ضدعفونی کردن آب معایبی نیز به همراه داشته باشد برخی از این معایب عبارتند از:

 مسمومیت شدید و خفگی درصورت استنشاق گاز کلر به علت سمی بودن

 سوزش شدید در صورت تماس کلر با پوست

 ترکیبات کلر را نباید در فضای بسته با مواد شیمیایی دیگری استفاده نمود چون احتمال انفجار در آنها وجود دارد.

بنابراین روش های ضدعفونی با ازن و اشعه UV به دلیل نداشتن ترکیبات جانبی مضر در مقایسه با کلر ایمن و محبوب تر است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و خرید پکیج تصفیه فاضلاب با مشاوران ما در آرکا گستر رسام در تماس باشید.

فرم مشاوره رایگان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *