بلوئر هوادهی

بلوئر هوادهی

فهرست مطالب

در این اینجا، به بررسی و معرفی بلوئرهای هوادهی در تصفیه فاضلاب پرداخته می‌شود. در ابتدا به مفاهیم پایه‌ای از بلوئرهای هوادهی و نحوه عملکرد آن‌ها پرداخته و سپس به معرفی بلوئرهای روتس و سایدچنل، مشخصات فنی آن‌ها و کاربردهایشان در تصفیه فاضلاب پرداخته خواهد شد.

همچنین، در این مقاله به مواردی همچون حجم هوادهی، میزان فشار، الکتروموتور، دبی فاضلاب، میکروارگانیسم ها، سرعت بلوئر و الکتروموتور، کشور سازنده بلوئر، تجهیزات جانبی بلوئرها، صدا خفه کن، شیر تنظیم فشار و روغن بلوئر نیز پرداخته خواهد شد.

بلوئر هوادهی چیست؟

بلوئرهای هوادهی، تجهیزاتی هستند که برای تولید حجم بالای هوا و فشار مناسب در فرآیندهای صنعتی استفاده می‌شوند. این تجهیزات به دلیل قابلیت تولید حجم بالای هوا و فشار مناسب، در فرآیندهای تصفیه فاضلاب نیز بسیار کارآمد هستند.

بعضی از بلوئر های هوادهی به عنوان پمپ هوادهی (vacuum pump) و یا کمپرسور هوا (air compressor) نیز نامیده می شوند. و در کاربردهای متفاوت مثل بلوئر های صنعتی، بلوئرهای خانگی، بلوئرهای دستی و بلوئرهای قابل حمل وجود دارند.

بلوئرهای هوادهی در صنعت تصفیه آب و فاضلاب، به دو نوع روتس (Roots Blower) و سایدچنل (Side channel Blower) تقسیم می‌شوند. بلوئرهای روتس، برای تولید حجم بالای هوا و فشار مناسب در فرآیندهای صنعتی استفاده می‌شوند. این تجهیزات با استفاده از یک روتور، هوا را جمع آوری کرده و آن را به محل مورد نظر هدایت می‌کنند.

بلوئرهای سایدچنل، نیز برای تولید حجم بالای هوا و فشار مناسب در فرآیندهای صنعتی استفاده می‌شوند. این تجهیزات با استفاده از یک پروانه، هوا را جمع آوری کرده و آن را به محل مورد نظر هدایت می‌کنند.

بلوئر هوادهی در چه صنایعی کاربرد دارد؟

بلوئر هوادهی یکی از اصلی ترین تجهیزات در صنایع مختلف مثل تولید سیمان، کشتارگاه‌های حیوانات، صنایع نفت و گاز و پتروشیمی، صنایع نساجی، کارخانه‌های کاشی و سرامیک و … می باشد. در این صنایع، بلوئر هوادهی نقش تولید هوا و کامپرس گاز، سرد کردن ماشین‌آلات، انتقال مواد و … را دارد.

اما استفاده اصلی بلوئر هوادهی به منظور تصفیه آب و فاضلاب می باشد. در این صنعت، بلوئر هوادهی و پمپ هوادهی فاضلاب برای هوادهی لجن فعال و فعال‌سازی بیوشیمیایی کابرد دارند. هوادهی لجن باعث خوراک بیشتر میکروارگانیسم‌ها در فرآیند تصفیه خواهد شد که باعث بهبود کیفیت آب تصفیه شده می شود.

لازم بذکر است بلوئر هوادهی به همراه دیفیوزر های هوادهی نیز به منظور اکسیژن رسانی به آب در استخرها و سیستم های پرورش ماهی و آبزی استفاده میشود

همچنین، بلوئر در فرآیند تصفیه فاضلاب بیوشیمیایی، نیز کاربرد دارد. در این سیستم ها، با کمک بیوفیلم ‌هایی که روی سطح بیوشیمیایی موجود هستند، مواد آلی و غیرآلی به مواد با قابلیت تصفیه تبدیل شده و پساب تصفیه شده به محیط بر می گردد.

انواع بلوئر هوادهی

بلوئر هوادهی نوع های متفاوتی دارند که در زیر برخی از انها اورده شده اند:

  • بلوئر جا به جایی مثبت  (Positive Displacement Blower): در این نوع از بلوئرها، هوا بصورت فشرده شده وارد یک قسمت خاص از بلوئر می‌شود که باعث انتقال هوا داخل آن می‌شود. این نوع بلوئرها انواع مختلفی دارند مثل بلوئر های هیبرید، بلوئر لوب‌دوار و بلوئر روتس
  • بلوئر سانتریفیوژ (Centrifugal Blower): در این نوع از بلوئرها، هوا بصورت فشرده شده از طریق مرکز سانتریفیوژ ورود پیدا کرده و با چرخش تند در آن، جداسازی ذرات جامد و مایع صورت میگیرد. بلوئر سایدچنل نیز یکی از انوع بلوئر سانتریفیوژی می‌باشد.
  • بلوئر توربو (Turbo Blower): در این نوع از بلوئرها ، هوا بصورت فشرده شده بوسیله یک توربین ورود پیدا کرده و با چرخش تند آن، جریان هوا تولید می‌شود که در نهایت عملیات هوادهی و جریان دادن به مایع صورت میپذیرد.
  • ترکیب دمنده‌ها: می توان از انواع مختلف بلوئرها بصورت همزمان استفاده نمود که کارایی و بهینه سازی بالایی دارد.
بلوئرهای هوادهی معمول در صنعت تصفیه آب و فاضلاب

در درجه اول بلوئر جابه جایی مثبت (Positive Displacement Blower) یا همان بلوئر روتس (Roots Blower) و درجه دوم  بلوئر ساید‌چنل (Side channel Blower) دو نوع بسیار پرکاربرد بلوئر هوادهی در تاسیسات تصفیه آب و فاضلاب می باشند.

بلوئرهای روتس (Roots Blower) کارایی بالایی در فشارهای کم داشته و عموما برای هوادهی برای تصفیه فاضلاب کاربرد دارد بلوئرهای روتس، با استفاده از یک روتور، هوا را جمع آوری کرده و آن را به محل مورد نظر هدایت می‌کنند. این تجهیزات، با توجه به ساختار خاص خود، قابلیت تولید حجم بالای هوا را دارند. همچنین، بلوئرهای روتس، با توجه به قابلیت تولید فشار مناسب، در فرآیندهای تصفیه فاضلاب بسیار مؤثر هستند.

بلوئرهای سایدچنل (Side channel Blower) ، یکی دیگر از محبوب‌ترین تجهیزات جانبی برای تصفیه فاضلاب هستند.  بلوئر ساید چنل برای هوادهی در فشارهای بالا استفاده می شود. در این نوع بلوئر، هوا با استفاده از مکانیسم توربینی، با سرعت بالا وارد شده و به عنوان یک جریان سانتریفوژی به طرف دیواره‌های بلوئر منتقل می شود و در پایان بوسیله ی خروجی به بیرون پرتاب می شود. بلوئرهای ساید چنل به عنوان یکی از انوع بلوئرهای سانتریفوژی (Centrifugal Blower) شناخته می شود.

بلوئرهای هوادهی معمول در صنعت تصفیه آب و فاضلاب

ببلوئر روتس (جابه جایی مثبت)

بلوئر جابه جایی مثبت (Positive Displacement Blower) یا همان بلوئر روتس (Roots Blower) یکی از انوع بلوئرهای هوادهی می‌باشد که از دو لوب دوار برای فشرده سازی هوا تشکیل شده است. معمولا لوب‌های دوار در این نوع بلوئرها به طور متقابل داخل یک محفظه یا همان باکس قرار می گیرند و با یکدیگر هماهنگ هستند تا عملیات فشرده سازی هوا را انجام دهند.

بلوئرهایRoots  این فرآیند جذب هوا و فشرده سازی آن را به صورت ممتد و بدون فاصله انجام میدهند و در نتیجه برای تصفیه آب و فاضلاب بسیار کاربردی و ایدهآل هستند.

بلوئر Roots به دلیل عدم تولید لرزش و نویز بسیار پایین، برای مصارف بدون صدا بسیار ایده آل است.

بلوئر سانتریفیوژ (بلوئر سایدچنل)

بلوئر گریز از مرکز یا بلوئر سایدچنل نوعی هواده است که بر روی سیستم گریز از مرکز کار می کند. در این نوع بلوئر  هوا وارد یک محفظه شده و توسط شفت چرخشی داخل آن به سمت دیواره های محفظه هدایت می شود. در نتیجه اصطکاک هوا با دیواره های محفظه، فشار و دما افزایش می یابد و برای ترکیب اکسیژن بیشتر با آب، هوای فشرده از محفظه خارج شده و با آب مخلوط می شود.
بلوئر  های سانتریفیوژ به دلیل طراحی ساده و ارزان برای کاربردهای مختلف صنعتی علاوه بر تصفیه آب و فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرند. یکی دیگر از مزایای این نوع از بلوئرها مصرف انرژی و هزینه نگهداری کمتر است. اما به دلیل فشار زیاد هوای داخل محفظه، نیاز به نگهداری منظم دارد.

بلوئر توربو

یک توربو بلوئر از یک توربین برای تولید هوای فشرده استفاده می کند. هوای فشرده تولید شده توسط توربین از طریق لوله ها به محفظه جریان هوا منتقل می شود. در این محفظه هوا با استفاده از یک بلوئر دو مرحله ای فشرده شده و سپس از طریق نازل خروجی خارج می شود.
هنگام استفاده از بلوئر  توربو در صنعت تصفیه آب و فاضلاب، این نوع بلوئر  معمولاً برای ایجاد جریان و مخلوط کردن هوا با مایع استفاده می شود. در برخی صنایع از بلوئر  های توربو به عنوان کمکی برای تهویه مطبوع در سیستم های تهویه مطبوع نیز استفاده می شود.
بر خلاف بلوئر  های جابجایی مثبت و بلوئر  های گریز از مرکز، توربوشارژرها به دلیل طراحی ساده، کمتر دچار خرابی می شوند و نیازی به قطعات متحرک ندارند و به همین دلیل در صنایعی که نیاز به تهویه با فشار بالا دارند مانند صنعت بسته بندی، صنایع برق و الکترونیک استفاده می شود. در صنایع شیمیایی و پلیمری، صنایع غذایی و …

بلوئرهای ترکیبی دمنده ها

بلوئر  های ترکیبی به عنوان یک نوع بلوئر  هوا استفاده می شوند. در این نوع بلوئر  دو یا چند بلوئر  مختلف با سیستم هوادهی ترکیب می شوند تا بتوان از ویژگی های هر بلوئر  استفاده کرد. به عنوان مثال، یک بلوئر  چرخشی می تواند جریان هوای بیشتری را در سرعت های بالا ایجاد کند، در حالی که یک بلوئر خطی می تواند با ایجاد یک جریان هوای معمولی، عملکرد هوا را تسهیل کند.
بلوئر  های ترکیبی به دلیل ویژگی های متفاوت بلوئر  ها در صنایع خاصی مانند صنایع شیمیایی و صنایع غذایی استفاده می شوند. این نوع بلوئر  هوادهی به ویژه در عملیات تصفیه آب و فاضلاب به منظور بهره گیری از عملکردهای مختلف بلوئر  ها برای بهبود راندمان و کاهش هزینه ها استفاده می شود.

بلوئر هوادهی و کاربرد آن در سیستم های تصفیه آب و فاضلاب

بلوئر هوادهی از ابزارهای مهم و کلیدی در صنعت تصفیه آب و فاضلاب است که برای پشتیبانی از فرآیندهای بیولوژیکی در تصفیه فاضلاب استفاده می‌شود. با کمک بلوئر هوادهی، اکسیژن به فرآیند بیولوژیکی در مخزن های تصفیه فاضلاب تزریق شده و باعث فعالیت بهتر میکروارگانیسم‌های موجود در فاضلاب می شود.

بلوئر هوادهی و کاربرد آن در سیستم های تصفیه آب و فاضلاب
استفاده از بلوئر هوادهی در سیستم های تصفیه آب و فاضلاب مزایای زیر را دارد:
  • افزایش کارایی فرآیندهای بیولوژیکی
  • کاهش هزینه‌های مربوط به تصفیه آب و فاضلاب با افزایش کارایی فرآیندهای بیولوژیکی
  • حذف مواد آلی از فاضلاب به صورت بیولوژیکی و کاهش میزان مواد آلی مضر و کاهش آلودگی آب‌های زیرزمینی و سطحی
  • حذف مواد شیمیایی از فاضلاب به صورت بیولوژیکی و کاهش آلودگی آب‌های زیرزمینی و سطحی

بلوئر هوادهی یکی از مهم ترین ابزارهای صنعت تصفیه آب و فاضلاب می باشد که برای حمایت از فرآیندهای بیولوژیکی درپکیج تصفیه فاضلاب استفاده می شود. با استفاده از بلوئر هوادهی، اکسیژن وارد فرآیند بیولوژیکی در مخازن تصفیه فاضلاب شده و فعالیت میکروارگانیسم ها در فاضلاب افزایش می یابد.
استفاده از بلوئر  هوادهی در تصفیه آب و فاضلاب دارای مزایای زیر است:
•  فرآیندهای بیولوژیکی را بهینه می کند.
•  کاهش هزینه های تصفیه آب و فاضلاب بوسیله افزایش کارایی فرآیندهای بیولوژیکی
•  حذف بیولوژیکی مواد آلی از فاضلاب و کاهش میزان مواد آلی مضر و کاهش آلودگی آب های زیرزمینی و سطحی.
•  تصفیه بیولوژیکی مواد شیمیایی حاصل از فاضلاب و کاهش آلودگی آب های زیرزمینی و سطحی.

از کاربردهای بلوئر  های هوادهی در صنایع متفاوت می توان به صنایع پتروشیمی، نفت و گاز، کشتارگاه های دام و طیور، صنایع سیمان و سرامیک، کارخانه های پرورش ماهی و آبزیان و … اشاره کرد.

پارامترهای موثر در انتخاب بلوئر هوادهی متناسب با سیستم تصفیه آب و فاضلاب

انتخاب بلوئر  مناسب برای هوادهی باید بر اساس نیازهای خاص هر پروژه انجام شود. هنگام انتخاب بلوئر  هوا به نکات زیر توجه کنید:

نوع آب: نوع آبی که باید تصفیه شود. به عنوان مثال، مقادیر زیاد آب نیاز به استخراج بیشتر هوا با بلوئر  ها و قطرهای بیشتر دارد.

سرعت جریان: دبی مایعی که باید تصفیه شود باید بر اساس ظرفیت بلوئر  انتخاب شود.

ظرفیت استخراج هوا: ظرفیت خروج هوای بلوئر  باید با مقدار هوای مورد نیاز برای تمیز کردن مایع مطابقت داشته باشد.

سطح فشار. فشار هوای بلوئر  باید با فشار سیال مطابقت داشته باشد.

هزینه: هزینه نصب، راه اندازی و نگهداری کولر گازی نیز باید در نظر گرفته شود.

نوع دمنده: باید بررسی شود که کدام نوع دمنده برای پروژه شما مناسب است، جابجایی مثبت، گریز از مرکز، توربو یا ترکیبی از بلوئرها.

مقاومت در برابر خوردگی: اگر سیال مورد درمان دارای خواص خورندگی باشد، باید از یک بلوئر  با مقاومت خوردگی خوب استفاده کرد.

کارایی: کارایی بلوئر  را کنترل کنید و کارآمدترین بلوئر  را انتخاب کنید.

مشخصات فنی رایج برای بلوئرها

– حجم هوادهی: بین 0.1 تا 100 متر مکعب در دقیقه

– میزان فشار: بین 200 تا 1000 میلی بار

– الکتروموتور: بین 0.5 تا 100 اسب بخار

– دبی فاضلاب: بین 0.1 تا 100 متر مکعب در ساعت

– سرعت بلوئر: بین 500 تا 5000 دور در دقیقه

– سرعت الکتروموتور: بین 500 تا 5000 دور در دقیقه

خرید بلوئر هوادهی

انتخاب بلوئر مناسب با توجه به ماهیت هر پروژه، حجم هوادهی مورد نیاز، میزان فشار، شرایط محیطی پروژه و همچنین میزان هزینه مورد نیاز برای هر پروژه متفاوت است. برندهای بسیار زیاد با کشورهای مختلف در بازار موجود هستند. از بلوئر های ساید چنل ساخت Greenco چین یا Rontai  تایوان یا FPZ ایتالیا و… گرفته تا بلوئرهای روتس ساخت داخل یا Longtech و Greatech تایوان و یا Aerzen آلمان و PedroGil اسپانیا یا Robuschi  ایتالیا و…

کارشناسان شرکت آرکاگستر رسام آماده هستند تا با مشاوره به شما در انتخاب و تامین انواع بلوئرهای هوادهی متناسب با پروژه شما کمک کنند.

فرم مشاوره رایگان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *