روش دیسک بیولوژیکی چرخان (RBC)

روش دیسک بیولوژیکی چرخان (RBC)1

فهرست مطالب

روش RBC تصفیه فاضلاب یکی از انواع فرآیندهای بیولوژیکی رشد چسبنده است که در آن دیسک های دایره ای به آرامی در فاضلاب می چرخند. معمولا برای دستیابی به استاندارهای تخلیه پساب به چهار مرحله از دیسک های بیولوژیکی گردان RBC نیاز است. در فرآیند کلی روش دیسک بیولوژیکی چرخان پیش از مخزن ته نشینی اولیه باید واحد های آشغالگیر و دانه گیر در نظر گرفته شود. فرایند RBC در فرآیند های بیولوژیک حذف BOD، نیتریفیکاسیون و دی نیتریفیکاسیون کاربرد دارد.

ساختار دیسک های بیولوژیکی چرخان RBC

روش دیسک بیولوژیکی چرخان شامل مجموعه‌ای از دیسک‌های ساخته‌شده از پلی استایرن یا پلی وینیل کلرید می باشند. این دیسک ها دارای قطر بین ۲ تا ۴ متر و ضخامتی حدود ۱ سانتیمتر هستند که به فاصله ۳ تا ۴ سانتیمتر از یکدیگر بر روی شفتی به طول ۸ متر قرار می گیرند. شفت بر یاتاقان تکیه دارد و توسط الکتروموتوری با سرعت 1 تا 2 rpm می چرخد. هر مجموعه ای از شفت، دیسک ها، مخزن تصفیه و ابزارهای چرخش را یک ماژول می نامند. به منظور دستیابی به راندمان حذف مطلوب، چند ماژول به صورت سری یا موازی در کنار یکدیگر قرار می گیرند.

عملکرد روش دیسک بیولوژیکی چرخان RBC

عمق مستغرق دیسک‌ها حداقل به میزان ۴۰ درصد سطح کل دیسک در نظر گرفته می‌شود. در روش RBC در تصفیه فاضلاب بهداشتی انسانی نیاز به بذرپاشی میکروارگانیسم وجود ندارد. با شروع به کار سیستم، میکروارگانیسم های موجود در فاضلاب به سطح دیسک های چرخان می چسبند و کل سطح دیسک ها را با لایه ای از بیوفیلم به قطر 1 تا 4 mm می پوشانند.
دیسک ها با چرخش خود فاضلاب را در مجاورت هوا قرار می دهند و باعث جذب اکسیژن می شود. این فرایند موجب حذف آلاینده ها می شود. با افزایش بیش از حد لایه بیوفیلم، بیوفیلم مازاد از سطح دیسک ها پوسته می شود. به دلیل چرخش دیسک ها توده بیولوژیک پوسته شده به حالت معلق در مایع مخلوط باقی مانده و در نهایت در واحد ته نشینی ثانویه حذف می شوند.
افزایش سرعت چرخش دیسک ها می تواند با افزایش میزان هوادهی، تماس و اختلاط به بهبود راندمان حذف BOD در روش RBC کمک کند. اما از سوی دیگر افزایش سرعت دوران باعث افزایش مصرف انرژی می شود. افزایش تعداد مراحل نیز می تواند باعث بهبود عملکرد روش دیسک بیولوژیکی چرخان RBC شود.

روش دیسک بیولوژیکی چرخان (RBC)

مزایای تصفیه فاضلاب به روش RBC

  • اولین مزیت هزینه های بسیار کم نسبت به روش های دیگر مخصوصا روش شیمیایی تصفیه ی فاضلاب است.
  • تصفیه‌فاضلاب به روش RBC 99 درصد از آلاینده های فاضلاب را از بین می برد.
  • پساب حاصل از تصفیه ی فاضلاب می تواند برای آبیاری فضای سبز و کشاورزی استفاده شود، همچنین می تواند وارد آبهای سطحی و یا چاه جاذب گردد.
  • این روش نوعی روش هوازی است و هوا در بین دیسک ها جریان دارد بنابر این به بلوئر هوادهی نیازی ندارد. به این ترتیب در مصرف انرژی برق هم صرفه جویی می شود.

پکیج به دلیل هوازی بودن حتی اگر در محیط سر بسته هم نصب‌شود باعث ایجاد بوی نا مطبوع نمی شود.

جهت خرید پکیج تصفیه فاضلاب فلزی با مشاوران ما در آرکا گستر در تماس باشید.

فرم مشاوره رایگان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *