معرفی پکیج تصفیه فاضلاب فلزی

تصفیه فاضلاب فلزی

فهرست مطالب

دلایل استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب

به دلیل خشکسالی و کمبود آب در تمام دنیا و مخصوصا کشور ایران و مصرف بالای آب در محیط های مسکونی و صنعتی، استفاده مجدد از پساب ها بسیار قابل توجه قرار گرفته است. علاوه بر این، ورود مواد آلاینده و شیمیایی از بخش های صنعتی، مسکونی و بیمارستانی می تواند باعث به خطر انداختن سلامت محیط زیست شود. فاضلاب های بهداشتی- انسانی و صنعتی با توجه به درصد آلایندگی که دارند پس از انجام مراحل تصفیه برای مصارف آبیاری فضای سبز یا تخلیه به آب های سطحی و یا چاه جذبی مجوزهای لازم را  از سازمان محیط زیست دریافت میکنند .

بنابراین استفاده از سیستم ها و پکیج های تصفیه فاضلاب علاوه بر حفظ سلامت محیط زیست ، موجب کاهش مصرف آب، انرژی و هزینه میشود.

روش های تصفیه فاضلاب

در فرآیند طراحی و انتخاب پکیج تصفیه فاضلاب ابتدا باید نوع تصفیه فاضلاب بهداشتی و صنعتی و کیفیت مورد نظر برای پساب خروجی از پکیج مشخص گردد و براساس آن ازهرکدام از روش های تصفیه بیولوژیکی، فیزیکی و شیمیایی و یا مجموعه ای از این روش ها استفاده کرد. هرکدام از این روش ها نیازمند تجهیزات مختلفی هستند و در گام بعدی بودجه لازم برای انجام روش تصفیه مورد نظر نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

معرفی پکیج تصفیه فاضلاب فلزی

در دنیای صنعتی امروز پکیج تصفیه فاضلاب یکی از ضروری ترین تجهیزات برای حذف آلاینده های موجود در پساب های بهداشتی انسانی، صنعتی و بیمارستانی به شمار میرود.

پکیج تصفیه فاضلاب شامل مجموعه ای از تجهیزات مختلف است که در قالب یک محفظه با بدنه فلزی یا پلی اتیلن با انجام فرایندهای فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی موجب تصفیه فاضلاب میشود. پکیج تصفیه فاضلاب سازه هایی پیش ساخته با بدنه مقاوم در برابر خوردگی با مواد شیمیایی، اسیدی و آلی است که فرایندهای تصفیه در آن انجام میشود.

فاضلاب می تواند شامل مواد آلی و شیمیایی با خاصیت خورندگی باشد بنابراین انتخاب متریال مناسب برای پکیج تصفیه فاضلاب بسیار مهم است. علاوه بر حفظ قسمت های داخلی پکیج از خورندگی با مواد موجود در فاضلاب، متریال بدنه پکیج باید به گونه ای باشد که در برابر رطوبت ، نورخورشید و یا ضربه دچار آسیب نشود.

به طور کلی پکیج تصفیه فاضلاب شرکت آرکا گستر رسام از جنس پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلن، پکیج تصفیه فاضلاب فایبرگلاس و پکیج تصفیه فاضلاب فلزی ساخته میشود که هرکدام در شرایط مختص به نوع فاضلاب و محل پروژه از مقاومت مخصوص به خود برخوردار هستند.

پکیج تصفیه فاضلاب فلزی

جنس این پکیج کربن استیل نیز نامیده میشود و به دلیل مقاومت بالای آلیاژهای آهن در مقابل خوردگی ، برای ساخت یک پکیج تصفیه فاضلاب فلزی، مناسب است. شرکت آرکا گستر رسام طراح و سازنده پکیج تصفیه فاضلاب فلزی به عنوان مقاوم ترین سیستم تصفیه فاضلاب مناطق مسکونی، کارگاه های صنعتی، هتل ها و … میباشد.

پکیج تصفیه فاضلاب فلزی نسبتا به فضای کمی برای قرارگرفتن نیاز دارد و علاوه بر قدرت و استحکام بالا قابل دفن نیز میباشد.

اهمیت پکیج تصفیه فاضلاب فلزی:
  • پرتابل بودن و امکان جابه جایی پکیج پس از نصب و راه اندازی
  • بازدهی بالا در تصفیه فاضلاب و دریافت تاییدیه های محیط زیستی
  • سرعت بالا در نصب و راه اندازی و بهره برداری آسان
  • قیمت پایین ساخت نسبت به پکیج های بتنی
  • بدون نیاز به انجام عملیات ساختمانی پیچیده در محل پروژه
  • امکان ارتقا ظرفیت پکیج
  • عدم تولید بوی نامطبوع فاضلاب
  • طراحی منحصر به فرد مطابق با شرایط محیط و نوع فاضلاب

پکیج تصفیه فاضلاب فلزی به روش لجن فعال با هوادهی گسترده (EASS)

در این روش تصفیه فاضلاب حذف آلاینده های بیولوژیکی در شرایط هوازی به کمک دیفیوزرهای هوادهی اتفاق می افتد و پس از آن فاضلاب وارد بخش ته نشینی می گردد، مقداری از لجن ته نشین شده به اول واحد هوادهی برگشت داده می شود و مازاد آن که لجن مرده است از سیستم خارج میشود.

با توجه به طولانی بودن هوادهی در این روش، میزان لجن تولیدی کم است و برای تصفیه فاضلاب با حجم های متفاوت قابل استفاده است.

معرفی تصفیه فاضلاب فلزی

پکیج فلزی به روش لجن فعال با رشد ثابت (IFAS)

این روش تصفیه فاضلاب کلیه مراحل روش هوادهی گسترده را دارد با این تفاوت که مجموعه صفحات ثابت (پکینگ ثابت) به منظور ایجاد فضای مناسب جهت انجام فرایند تجزیه میکروارگانیسم ها و افزایش بازدهی در بخش هوادهی این روش قرار میگیرد.

پکیج تصفیه فاضلاب فلزی به روش A2O

فرایند A2O تلفیقی از از واحدهای بی هوازی(anaerobic)- غیر هوازی(anoxic) و هوازی(aerobic) با هدف حذف نیتروژن و فسفات از فاضلاب میباشد. در این روش و در واحد بی هوازی مقدار زیادی از مواد آلاینده موجود بدون حضور اکسیژن تجزیه میشوند سپس پساب وارد بخش غیر هوازی میشود و مرحله بعد بخش هوازی سیستم تصفیه فاضلاب میباشد.

پس از طی کردن این مراحل بخشی از فاضلاب از مخزن هوازی وارد بخش غیرهوازی(آنوکسیک) شده که منجر به دینیتریفای شدن و تبدیل آن به گاز نیتروژن خواهد شد. بعلاوه بخشی از لجن فعال موجود در مخزن ته نشینی ، به اول واحد بی هوازی بازمیگردد که در آن حذف بیولوژیکی فسفر صورت گیرد.

معرفی پکیج تصفیه فاضلاب فلزی

فرم مشاوره رایگان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *