مزایای تصفیه فاضلاب

پکیج تصفیه فاضلاب فلزی

فهرست مطالب

مزایای تصفیه فاضلاب

فرایند تصفیه فاضلاب سبب تولید آب پاک قابل استفاده میشود، همچنین دارای مزایای دیگری نیز میباشد. این پتانسیل با کاهش تولید زباله در کشور، تولید انرژی و امکان تولید کود طبیعی از ضایعات جمع آوری شده از طریق این فرآیند میباشد. در ادامه مواردی از این مزایا به تفصیل آمده است:

کاهش ضایعات

از طریق تصفیه فاضلاب، مقدار زباله ای که معمولا به محیط زیست منتقل میشود، کاهش مییابد، به همین دلیل بهبود سلامت محیط را افزایش میدهد. با این کار خطرات بهداشتی مرتبط با آلودگی محیط زیست کاهش مییابد و باعث کاهش از دست دادن آب ناشی از آلودگی آب میشود. همچنین پکیج تصفیه فاضلاب سبب کاهش هزینه های یک کشور در پروژه های احیاء زیست محیطی مورد نیاز برای مبارزه با آلودگی میشود.

پکیج نصفیه فاضلاب فایبرگلاس

تولید انرژی

لجن جمع آوری شده در طول فرایند تصفیه آب به دلیل این که دارای مقدار زیادی مواد قابل تجزیه زیستی میباشد خود به خود تصفیه میشود. باکتری های بی هوازی در هاضم های ویژه به طور کامل احاطه میشوند ، محلی که این میکروارگانیسم های بی هوازی بدون اکسیژن رشد میکنند، تحت تصفیه قرار میگیرند.

گاز تولید شده در طول این فرایند بی هوازی حاوی مقدار زیادی متان است که میتواند برداشت شود و سپس برای تولید برق الکتریسیته شود.
این انرژی را می توان برای تأمین انرژی نیروگاه های تصفیه فاضلاب استفاده کرد تا آن ها را پایدار و خودکفا کنند و اگر انرژی زیادی تولید شود، میتوان آن را به یک شبکه ملی انتقال داد.

همچنین این موضوع به کاهش وابستگی به منابع غیر قابل تجدید انرژی مانند سوخت های فسیلی و هزینه های کشوری در تولید انرژی کمک شایانی میکند.

تولید کود

ماده قابل تجزیه باقی مانده در خشک کن خشک میشود و سپس به کود طبیعی تبدیل میشود. کود طبیعی حاصل از آن در بخش کشاورزی به کار برده میشود و تولید محصول را افزایش میدهد. یعنی کاهش استفاده از آلاینده های کودهای شیمیایی که اکوسیستم های دریایی و اطراف آن را آلوده میکنند.

فرآیند های بسیاری برای روش های بیولوژیکی در تصفیه فاضلاب وجود دارد. بعضی از این روش ها ، فرآیند لجن فعال با هوادهی گسترده (EAAS)، فرآیند دیسک بیولوژیکی چرخان (RBC) و فرآیند راکتور ناپیوسته متوالی(SBR) اشاره کرد. در ادامه برخی از  مزایا و معایب روش های تصفیه بیولوژیکی را مورد بررسی قرار می دهیم.

فرآیند لجن فعال با هوادهی گسترده (EAAS)

پر کاربرد ترین روش تصفیه بیولوژیکی آب و فاضلاب فرآیند لجن فعال به روش هوادهی گسترده(EAAS)  است. برای این روش مزایای بسیاری را میتوان نام برد، از جمله:

۱- راندمان بسیار بالا در تصفیه فاضلاب ها در مقایسه با روش های دیگر

۲- طراحی و بهره برداری ساده نسبت به سایر روش ها

۳- در این روش حجم مخزن هوادهی بزرگتر می­گردد، تغییرات و نوسانات کیفیت فاضلاب ورودی تأثیر کمتری بر روی سیستم داشته و مقاومت سیستم نسبت به این تغییرات بیشتر خواهد بود.

۴- در این روش عملیات هضم لجن هم وجود دارد و نیازی به تأسیسات اضافی برای هضم جداگانه لجن نیست.

در مقابل مزایای بسیاری که در این روش وجود دارد، معایب و محدودیت هایی نیز در این فرآیند مشاهده می شود. بعضی از این معایب عبارتند از:

۱- استفاده از فرآیند هواهی گسترده برای تصفیه­ خانه­ های با ظرفیت بالا اقتصادی نمی باشد.

۲- انرژی مصرفی برای هوادهی بالاتر از روش های اختلاط کامل و متعارفی است.

فرآیند راکتور ناپیوسته متوالی (SBR)

در فرایند راکتور ناپیوسته متوالی همه عملیات متعادل سازی، تصفیه بیولوژیکی و زلالسازی ثانویه در یک حوضچه به صورت متوالی انجام میشود.  بهره برداری از این روش بدون ته نشینی ثانویه می باشد و در نتیجه برگشت لجن در  این فرایند وجود ندارد. بعضی از مزایای این فرایند عبارتند از:

۱- راندمان بالا

۲- کاهش حجم لجن

۳- انجام كل عمليات تصفيه فاضلاب در يك راكتور

۴- عدم نیاز به برگشت لجن

معایب این روش عبارتند از:

۱- کنترل فرآیند بسیار پیچیده هست.

۲- جریان های ناگهانی زیاد می تواند باعث مختل کردن بهره برداری شود.

۳- ممكن است قبل از گندزدايی نياز به يكنواخت سازی باشد.

۴- نياز به مهارت بيشتر در نگهداری تجهیزات وجود دارد.

پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلن

فرآیند دیسک بیولوژیکی چرخان (RBC)

فرآیند دیسک بیولوژیکی چرخان یکی از انواع فرآیند های بیولوژیک رشد چسبنده است که در آن دیسک های دایره ای به آرامی در فاضلاب می چرخند. بعضی از مزایای این روش شامل موارد زیر می باشد:

۱- کاهش برق مصرفی

۲- افزایش راندمان در  تصفیه

۳- مناسب برای تصفیه پساب های صنعتی

همچنین معایب این روش عبارتند از:

۱- پایین بودن کیفیت صفحات RBC و فرسودگی زودهنگام صفحات در معرض تابش خوردشید، سرما، گرما و تماس با فاضلاب

۲- افزایش هزینه ها به دلیل بالا بودن قیمت صفحات

۳- شکستن صفحات در فصل های سرد در صورت یخ زدن سطح فاضلاب

۴- مشکلات بهره برداری به دلیل گرفتگی بین صفحات

۵- بروز مشکلات زود هنگام در سیستم های چرخدنده، زنجیر و یاتاقان ها

برای اطلاعات بیشتر و خرید و قیمت پکیج تصفیه فاضلاب و انواع آن با مشاوران ما در آرکا گستر رسام در تماس باشید.

فرم مشاوره رایگان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *