تولید کننده پکیج تصفیه فاضلاب

فرآیندها در پکیج های تصفیه فاضلاب

فهرست مطالب

پکیج تصفیه فاضلاب چیست؟

پکیج تصفیه فاضلاب امکاناتی هستند که تصفیه بیولوژیکی فاضلاب را فراهم می کنند. این سیستم ها شامل تمام فرآیند های لازم در یک واحد تصفیه هستند. تمام اجزای مورد نیاز برای فرآیند های تصفیه فاضلاب در یک سیستم واحد ارائه شده است. به این ترتیب، نصب آسان، صرفه جویی در فضا و سریع را ارائه می دهد.

پکیج های تصفیه فاضلاب نوعی سیستم تصفیه فاضلاب غیرمتمرکز هستند. هدف آن ها معمولا استفاده از هوادهی طولانی مدت بیولوژیکی است که در غیر این صورت به عنوان تغییری از فرآیند لجن فعال شناخته می شود. پکیج های تصفیه فاضلاب با ایجاد محیطی با اکسیژن مناسب و سطوح هم زدن برای اکسیداسیون زیستی زباله های موجود در آب کار می کنند.

استفاده از پکیج های تصفیه فاضلاب روشی برای تصفیه فاضلاب است که از فرآیند های فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی برای حذف آلاینده ها/آلاینده های فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی استفاده می کند. پکیج تصفیه فاضلاب برای مناطقی مانند شهرهای کوچک، هتل ها، ویلا ها، رستوران ها و غیره مورد استفاده قرار می گیرد. پکیج تصفیه فاضلاب در حداقل مساحت زمین و معمولا برای جمعیت کم استفاده می شود.

هدف اصلی از پکیج تصفیه فاضلاب، تولید پساب (فاضلاب تصفیه شده) و ضایعات جامد / لجن است که برای استفاده مجدد یا دفع مجدد در محیط طبیعی مناسب است.

آلاینده ها

آلاینده هایی که به پکیج های تصفیه فاضلاب می رسند به کاربرد تاسیسات بستگی دارد. از آنجایی که این پکیج ها معمولاً برای انواع مختلف مکان های مسکونی، آموزشی یا تفریحی استفاده می شود، بسیاری از آلاینده ها زباله های آلی زیست تخریب پذیر خواهند بود. با این حال، برای ارائه یک لیست جامع از آلاینده های بالقوه، احتمالاتی که باید انتظار داشت عبارتند از:.

. زباله های انسانی

.غذا

. صابون

.مواد شوینده

.نیتروژن

.فسفر

.سیل

.فلزات

.گاز

پکیج های تصفیه فاضلاب به حذف این مواد آلوده از فاضلاب کمک می کنند تا از تصفیه و رهاسازی مناسب در محیط زیست اطمینان حاصل شود.

فرآیندها در پکیج های تصفیه فاضلاب

پکیج های تصفیه فاضلاب فرآیندهای طبیعی را با رشد میکروارگانیسم ها به استفاده از زباله های آلی به عنوان منبع غذایی انجام می دهند. تصفیه آب از این طریق به این معنی است که تا 95 درصد مواد آلی را می توان حذف کرد.

در پکیج های تصفیه فاضلاب، فاضلاب ابتدا به متعادلساز وارد می‌شود تا مواد جامد ناخالص را قبل از ورود به محفظه هوادهی حذف کند. آب تصفیه نشده در محفظه با زیست توده فعال در یک حرکت چرخشی از پخش کننده های هوا مخلوط می شود. این فرآیند به این دلیل کار می کند که هوای منتشر شده و آب متحرک انتقال اکسیژن را فراهم می کند و اکسیژن کافی ایجاد می کند که میکروارگانیسم ها بتوانند زباله ها را به لجن پایدار، دی اکسید کربن و آب تبدیل کنند.

پس از فرآیند هوادهی، آب به یک زلال ساز فرستاده می شود. جامدات در کف ته نشین می شوند تا زمانی که پمپ ها آن ها را به عنوان لجن فعال به محفظه هوادهی بازگردانند. هر گونه لجن اضافی برای تصفیه بیشتر به مخزن هوادهی می رود.

در مرحله بعد، پساب برای کلرزنی یا تصفیه اشعه ماوراء بنفش به محفظه ضدعفونی می رود. همچنین ممکن است قبل از خارج شدن تحت تصفیه های سوم قرار گیرد.

تصفیه خانه های فاضلاب به صورت مدولار یا پکیج در دسترس هستند. پکیج های تصفیه فاضلاب شامل سه مرحله تصفیه اولیه، ثانویه و سوم هستند.

تصفیه اولیه: قبل از تصفیه بیولوژیکی استفاده می شود. این تصفیه موادی را که یا شناور می شوند یا به راحتی توسط گرانش ته نشین می شوند، حذف می کند. در این تصفیه حدود 60 تا 70 درصد مواد جامد معلق حذف می شوند، اما هنوز فاضلاب برای استفاده مجدد مناسب نیست، بنابراین سطح تصفیه بیشتر بسیار مورد نیاز است. فاضلاب نیمه تصفیه شده از مخزن اولیه سپس به سیستم تصفیه ثانویه جریان می یابد.

2-تصفيه ثانويه: فاضلاب تصفيه شده از تصفيه اوليه به مرحله بعدي تصفيه به نام تصفيه ثانويه پمپاژ مي شود و در آنجا هوادهي و تصفيه بيولوژيكي مي شود. معمولا از فرآیندی به نام فرآیند لجن فعال استفاده می کند. هنگامی که هوا به مخازن هوادهی می رسد با فاضلاب مخلوط می شود و رشد میکروارگانیسم ها افزایش می یابد و تجزیه مواد آلی صورت می گیرد. فاضلاب هوادهی شده وارد یک مخزن ته نشینی به نام زلال کننده ثانویه می شود که در آن مواد جامد سنگین ته نشین شده و به عنوان لجن ثانویه نامیده می شود. مقداری از آن دوباره به مخزن هوادهی فرستاده می شود و باقیمانده با لجن اولیه به مخزن هاضم لجن منتقل می شود. تصفیه ثانویه پکیج تصفیه فاضلاب، فاضلاب را تا 80-90 درصد BOD را حذف می کند.

3- تصفیه سوم: پکیج های تصفیه فاضلاب معمولاً شامل تصفیه سوم یا نهایی نمی شوند. با این حال، در هنگام استفاده مجدد یا دفع فاضلاب در مسیرهای آب، تصفیه ثالث بسیار ضروری است. این تصفیه همچنین به عنوان تصفیه پیشرفته شناخته می شود که می تواند از فرآیند های فیزیکی و / یا شیمیایی و / یا بیولوژیکی برای حذف آلاینده هایی استفاده کند که با تصفیه ثانویه و / یا اولیه حذف نمی شوند. از آنجایی که این تصفیه شامل فرآیند ضد عفونی است، به عنوان تصفیه ضد عفونی نیز نامیده می شود. می توان آن را با کلر یا تصفیه با اشعه ماوراء بنفش انجام داد.

برخی از  پرکاربردترین روش های تصفیه فاضلاب

تصفیه فاضلاب به روش SBR

سیستم تصفیه به روش SBR شرکت آرکاگستر یک راکتور پر و تخلیه است. تصفیه SBR یکی از روش های تصفیه لجن فعال است. در این روش با اختلاط کامل، ابتدا فاضلاب وارد حوضچه هوادهی می شود، سپس زمان کافی به فاضلاب اکسید شده داده می شود تا ته نشین شود. در ادامه، فرآیندهای تصفیه فاضلاب در روش SBR در شکل  زیر توضیح داده شده است.

تصفیه فاضلاب به روش SBR

همه سیستم های SBR معمولاً دارای 5 مرحله هستند که به طور متوالی مشابه مراحل زیر هستند:

پر كردن

هوادهی

ته نشینی یا شفاف سازی

تخلیه

استراحت

تصفیه فاضلاب به روش MBBR 

تصفیه فاضلاب به روش MBBR در واقع همان روش تصفیه فاضلاب با لجن فعال و هوادهی زیاد می باشد. به طوری که در این روش از پکینگ مدیا یا بیومس استفاده می گردد. این پکینگ های بسیار کوچک معمولا از جنس پلی‌ اتیلن هستند و شرایط لازم را برای رشد و تکثیر بیشتر میکروارگانیسم ‌ها فراهم می‌کنند. زمانی که پکینگ مدیا وارد مخزن هوادهی می‌شود، میکروارگانیسم‌ ها روی سطح آن‌ ها قرار می گیرند و رشد می‌کنند و در نهایت مواد آلی بیشتری مصرف خواهند کرد. این کار باعث بالا رفتن کیفیت پساب و همچنین کاهش مقدار BOD می گردد.

تصفیه فاضلاب به روش RBC

روش دیسک بیولوژیکی چرخان (RBC)

که در اواخر دهه 1960 توسعه یافت، شامل یک مجموعه ای از دیسک های متصل به یک محور افقی. این سیستم ها مدولار و شفت ها و دیسک های اضافی را می توان به صورت سری اضافه کرد.

هوادهی گسترده (EAAS)

هوادهی گسترده یکی از روش های پرکاربرد برای تصفیه فاضلاب به شیوه های بیولوژیکی است که زیرمجموعه ای از روش های لجن فعال می باشد. اساس این روش استفاده از میکروارگانیسم ها برای از بین بردن مواد آلی موجود در پساب های صنعتی و بهداشتی است و هوادهی گسترده با تجهیزات مختلف در آن از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.

کاربرد پکیج های تصفیه فاضلاب

پکیج تصفیه فاضلاب برای تعدادی از کاربردها مناسب هستند، مانند:

-زیرمجموعه های مسکن

-پارک های تفریحی

-تاسیسات صنعتی

-شهرداری های کوچک

-کارخانه ها

-مدارس

-دانشگاه ها

-مکان های نظامی

-بیمارستان ها

-هتل ها و استراحتگاه ها

-زندان ها

مزایای پکیج های تصفیه فاضلاب

پکیج های تصفیه فاضلاب مزایای زیادی دارند. در اینجا دلایلی وجود دارد که چرا باید این سیستم ها را انتخاب کنید.

  • هزینه های مقرون به صرفه در مقایسه با سایر تصفیه خانه های بزرگ
  • طراحی کوچک و جمع و جور دارد. به این ترتیب به راحتی می توان از آن ها در پروژه هایی با فضای محدود استفاده کرد.
  • در کارخانه از پیش ساخته شده و در مرحله نصب به حداقل کار نیاز دارد تا نصب به سرعت انجام شود و پروژه ها به موقع انجام شوند.
تصفیه فاضلاب به روش MBBR

تولید کنندگان پکیج تصفیه فاضلاب شرکت یا کارخانه هایی هستند که به صورت صنعتی اقدام به تولید و عرضه پکیج های تصفیه فاضلاب می کنند. این پکیج ها شامل تجهیزات و دستگاه هایی مانند مخزن های فاضلاب، پمپ های فاضلاب، فیلترهای بیولوژیکی، سیستم های اکسیژناسیون و… هستند که با استفاده از آن ها، فاضلاب های صنعتی و شهری را به آب تمیز تبدیل می کنند.

تولید کنندگان پکیج تصفیه فاضلاب معمولاً با در نظر داشتن نیازهای مشتریان خود، پکیج های مختلف را طراحی و تولید می کنند. این پکیج ها بر اساس نوع فاضلاب و حجم آن طراحی و تولید می شوند که از جمله پکیج های خانگی، صنعتی و مسکونی هستند.

همچنین این شرکت ها باید دارای دانش فنی و تخصصی در زمینه تصفیه فاضلاب باشند. همچنین باید دستگاه ها و تجهیزات تولید شده را با استانداردهای معتبر و به روز رسانی شده، تولید کنند. این شرکت ها باید همچنین قابلیت ارائه خدمات پس از فروش، نصب و راه اندازی دستگاه های تصفیه فاضلاب را نیز داشته باشند.

تولید کنندگان پکیج های تصفیه فاضلاب معمولاً با استفاده از تکنولوژی های جدید و نوآورانه، به بهبود کیفیت آب و حفاظت از محیط زیست کمک می کنند. همچنین، با تولید پکیج های تصفیه فاضلاب، می توان در مصرف آب صرفه جویی کرد و هزینه های مربوط به حمل و دفع فاضلاب را کاهش داد.

شرکت مهندسی آرکاگستر رسام دارای گواهینامه های صلاحیت پیمانکاری، صلاحیت ایمنی، صلاحیت بهره برداری و آب و تاسیسات تخصص گسترده ای در طراحی و ساخت پکیج های تصفیه فاضلاب دارد.

این شرکت با متخصصان بسیار با تجربه و ماهر است که انواع پکیج های تصفیه فاضلاب را طراحی و راه اندازی می کنند.

شرکت آرکاگستر رسام بیش از 15 سال تجربه در ارائه خدمات مهندسی برای پکیج های تصفیه فاضلاب برای جوامعی از جمله کارخانه ها، بیمارستان ها، دانشگاه ها، هتل ها، شرکت ها و غیره دارند.

تیم آرکاگستر رسام سابقه ارائه خدمات عالی به مشتریان برای اطمینان از بالاترین کیفیت محصول در هر مرحله از پروژه را دارد.

فرم مشاوره رایگان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *