تصفیه فاضلاب صنایع فولاد

تصفیه فاضلاب صنایع فولاد

فهرست مطالب

صنعت فولاد نقش حیاتی در رشد اقتصاد جهانی دارد و زیرساخت‌های لازم، ساخت و ساز و مواد تولیدی را فراهم می‌کند. با این حال، این صنعت فاضلاب قابل توجهی تولید می کند که اگر به درستی تصفیه نشود، می تواند چالش های زیست محیطی ایجاد کند. برای کاهش این نگرانی ها، ساخت و طراحی پکیج تصفیه فاضلاب برای صنعت فولاد بسیار مهم است. برای کسب اطلاعات بیشتر در ارتباط با صنایع دیگر مانند تصفیه فاضلاب صنایع کارتن و مقوا سازی و تصفیه فاضلاب پتروشیمی کلیک کنید.

به طور معمول، فاضلاب تولید شده از صنایع فولاد سمی، خطرناک و دارای رنگ پایدار و بوی بد است. به منظور بهبود پایداری چرخه تولید خود، صنعت فولاد متعهد به کاهش اثرات زیست محیطی (به هوا، آب و خاک)، بهره برداری از منابع طبیعی، تولید ضایعات و همچنین صرفه جویی در انرژی است تا استفاده از مواد خام را به حداقل برساند.

بخش فولاد یکی از بزرگترین صنایع فرآیندی انرژی بر و آب بر است. آب عمدتاً برای تأسیسات خنک‌کننده، فرآیندها و کاربردهای فنی محیطی، مانند تمیز کردن گاز مرطوب و کاربردهای بهداشتی، به‌ویژه در مسیر یکپارچه، که فولاد را از سنگ آهن و فسیل‌ها تولید می‌کند، استفاده می‌شود. فاضلاب های حاصل از فرآیندهای مختلف دارای ویژگی های خاصی هستند و تنوع مدیریت آب عمدتاً به دلیل تفاوت شرایط محلی، به ویژه پیکربندی کارخانه، در دسترس بودن آب، کیفیت آب و قوانین است.

به همین دلیل صنعت فولاد به منابع آبی توجه دارد تا مصرف آب در هر تن فولاد را به حداقل برساند. علاوه بر این، از آنجایی که کیفیت فاضلاب حاصل از برخی فرآیندها ممکن است برای استفاده بیشتر به اندازه کافی بالا نباشد، توسعه تصفیه‌های پیشرفته برای امکان استفاده مجدد از آن و افزایش نرخ بازیافت آب مهم است.

مشاوره رایگان (2)

مشاوره رایگان

اگر سوال و ابهامی دارید ما شما را به صورت رایگان راهنمایی می کنیم

چرا به پکیج تصفیه فاضلاب نیاز داریم؟

چرا به پکیج تصفیه فاضلاب نیاز داریم

 فاضلاب تولیدی در صنعت فولاد از مراحل مختلف زیر نشأت می گیرد:

فرآیندهای تولید فولاد:

صنعت فولاد شامل فرآیندهای مختلف تولیدی مانند استخراج سنگ آهن، تولید کک، عملیات کوره بلند و فولادسازی است. هر یک از این فرآیندها فاضلاب حاوی مواد جامد معلق، فلزات سنگین، ترکیبات آلی و سطوح pH بالا تولید می کنند. یک تصفیه خانه فاضلاب برای حذف این آلاینده ها و رعایت الزامات قانونی برای تخلیه پساب تصفیه شده ضروری است.

سیستم های خنک کننده های آب:

کارخانه های فولاد از سیستم های خنک کننده برای حفظ دمای تجهیزات و ماشین آلات استفاده می کنند. این سیستم های خنک کننده نیاز به منبع ثابتی از آب دارند که در طی فرآیند خنک سازی آلوده به ناخالصی ها و گرما می شود. یک تصفیه فاضلاب صنعتی، بازیافت مناسب آب خنک کننده، کاهش تقاضا برای آب شیرین و به حداقل رساندن اثرات زیست محیطی را تضمین می کند.

شستشو و نظافت صنعتی:

صنعت فولاد برای حذف ناخالصی ها، کثیفی ها و آلاینده ها از محصولات مختلف به فرآیندهای شستشو و تمیز کردن متکی است. این فرآیندها باعث تولید فاضلاب با غلظت بالایی از آلاینده ها از جمله روغن، گریس، فلزات سنگین و مواد شیمیایی می شود. اجرای یک تصفیه فاضلاب به طور موثر این آلاینده ها را حذف کرده و امکان دفع ایمن یا استفاده مجدد از آب تصفیه شده را فراهم می کند.

کنترل گرد و غبار و آلودگی هوا:

کارخانه های فولادی گرد و غبار و آلاینده های قابل توجهی در هوا تولید کرده که می توانند در زمین ها و آب های اطراف رسوب کنند. وقتی باران می‌بارد، این آلاینده‌ها می‌توانند به منابع آب مجاور نفوذ کنند و منجر به آلودگی آب شوند. یک پکیج تصفیه فاضلاب می تواند از آلودگی رودخانه ها، دریاچه ها و آب های زیرزمینی مجاور جلوگیری کند

پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی شرکت آرکا گستر رسام شامل موارد زیر است:

پیش تصفیه:

اولین مرحله در تصفیه فاضلاب شامل حذف زباله های بزرگ و ذرات جامد از طریق آشغالگیر است. این فرآیند به محافظت از روش های تصفیه بعدی و جلوگیری از آسیب احتمالی به تجهیزات کمک می کند. بسته به نیاز شما، از آشغالگیر مکانیکی یا آشغالگیر توری استفاده می شود.

تصفیه فیزیکی-شیمیایی:

در این مرحله از روش های مختلف فیزیکوشیمیایی برای حذف جامدات معلق، فلزات محلول و سایر آلاینده ها استفاده می شود. انعقاد، لخته سازی و ترسیب معمولاً فرآیندهایی هستند که برای افزایش تراکم آلاینده ها برای حذف و رسوب آسان تر استفاده می شوند. انعقاد و به دنبال آن لخته سازی و ته نشینی با استفاده از مخازن ته نشینی و زلال سازها، یکی از متداول ترین روش های تصفیه پساب مرسوم برای حذف آلاینده ها است.

این فناوری‌ها معمولاً برای حذف روغن‌های امولسیون شده موجود در بقایای کارخانه‌های نورد سرد و رسوب دادن بقایای آهن و فلزات سنگین استفاده می‌شوند. اکسید کلسیم، هیدروکسید کلسیم، آلوم و نمک‌های منیزیم رایج‌ترین لخته‌سازها هستند که از طریق مکانیسم‌های مختلفی مانند خنثی‌سازی بار، پل زدن و غیره عمل می‌کنند. منعقد کننده ها همچنین برای کاهش بار آلاینده کل که توسط تصفیه سوم انجام می شود، عمل می کنند.

تصفیه بیولوژیکی:

پس از تصفیه شیمیایی فیزیکی، فاضلاب وارد فاز تصفیه بیولوژیکی می شود که در آن میکروارگانیسم ها برای تجزیه ترکیبات آلی مورد استفاده قرار می گیرند. این تجزیه بیولوژیکی را می توان از طریق فرآیندهای لجن فعال، هضم هوازی یا بی هوازی و بیوفیلتراسیون به دست آورد. تصفیه بیولوژیکی به طور موثر نیاز اکسیژن بیوشیمیایی (BOD) و اکسیژن شیمیایی (COD) فاضلاب را کاهش می دهد.

تصفیه پیشرفته:

در برخی موارد، فرآیندهای تصفیه پیشرفته برای حذف هر گونه آلاینده باقی مانده استفاده می شود. این فرآیندها می تواند شامل فیلتراسیون غشایی، اسمز معکوس یا اکسیداسیون پیشرفته باشد. تصفیه خانه های پیشرفته فاضلاب، پساب با استانداردهای کیفی مطلوب برای استفاده مجدد یا تخلیه ایمن تولید می نمایند.

مدیریت لجن:

در طول فرآیند تصفیه فاضلاب، لجن به عنوان یک محصول جانبی تولید می شود. مدیریت لجن شامل آبگیری، خشک کردن و دفع یا استفاده مجدد مفید از لجن است. برای جلوگیری از اثرات منفی زیست محیطی، حمل و دفع مناسب لجن ضروری است.

پکیج تصفیه فاضلاب برای صنعت فلزکاری

پکیج تصفیه فاضلاب برای صنعت فلزکاری

تولید آهن و فولاد ترکیبی از کربن، نیکل، کبالت، وانادیم، مولیبدن، کروم، منگنز، تنگستن و عناصر دیگر است. تولید آهن و فولاد شامل چندین فرآیند است که برای خنک کردن، رسوب زدایی، گرد و غبار و موارد دیگر به آب متکی هستند. این فرآیندها زباله هایی مانند سرباره، گوگرد، روغن، گریس، یون های فلزی، خاکستر، ذرات سنگ معدن و گرد و غبار دودکش تولید می کنند که به عنوان آلاینده وارد آب می شوند.

فاضلاب حاصل از تولید آهن و فولاد حاوی ترکیبات سمی، جامدات معلق (SS) و روغن و گریس (O&G) است. این آلاینده ها می توانند نیاز بیوشیمیایی اکسیژن (BOD) و اکسیژن شیمیایی (COD) را افزایش دهند. فاضلاب با BOD و COD بالا قبل از تخلیه ایمن نیاز به تصفیه خاصی دارد. تصفیه پساب صنعتی در محل قبل از تخلیه نیاز به یک راه حل مبتنی بر فرآیند دارد. پکیج های تصفیه فاضلاب برای کارهای آهن و فولاد باید فرآیندهای فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی را برای حذف SS و O&G و کاهش BOD و COD ترکیب کنند.

پکیج های پیش ساخته تصفیه فاضلاب شرکت آرکا گستر رسام برای صنعت فولاد و فلزکاری

پکیج های پیش ساخته تصفیه فاضلاب، سیستم های آماده استفاده هستند. این پکیج ها در اندازه ها و عملکردهای متفاوتی بسته به نیاز شما طراحی و ساخته می شوند. فرآیندهای به کار رفته در این پکیج ها، در بالا شرح گردید. مزایای این پکیج های پیش ساخته عبارتند از:

مقرون به صرفه بودن:

خرید پکیج تصفیه فاضلاب پیش ساخته از جنس پلی اتیلنی هزینه بسیار کمتری نسبت به ساخت پکیج تصفیه فاضلاب فلزی یا بتنی دارد.

آسان برای استفاده:

برای استفاده از پکیج پیش ساخته تصفیه فاضلاب خود نیازی به تخصص فنی ندارید.

قابلیت حمل:

پکیج های پیش ساخته تصفیه فاضلاب قابل حمل هستند. اگر کارخانه شما چندین هکتار است، می توانید تصفیه خانه فاضلاب کانتینری خود را در امتداد خط تولید منتقل کنید. همچنین می توانید آن را بین کارخانه های خود جابجا کنید تا نیازهای خود را برآورده کنید.

راه اندازی سریع:

شرکت آرکا گستر رسام، پکیج تصفیه فاضلاب شما را می تواند تحویل داده و ظرف چند ساعت راه اندازی کند. در کمتر از 12 ساعت می توانید از فاضلاب خود جهت تصفیه استفاده کنید.

هزینه سرمایه گذاری اولیه کم:

پکیج های پیش ساخته تصفیه فاضلاب نیازی به زیرساخت اضافی ندارند.

فرآیند شناورسازی با هوای محلول (DAF) برای صنعت فولاد

فرآیند شناورسازی با هوای محلول به طور کلی برای جداسازی مواد قابل شناور با چگالی نزدیک به چگالی آب استفاده می‌شود و از این رو نمی‌توان آن را به‌طور موثر تنها توسط گرانش جدا کرد.

در فرآیند شناورسازی، حباب‌های گاز (معمولاً هوا) که در فاضلاب آزاد می‌شوند، به روغن و ذرات جامد ریز متصل می‌شوند و باعث می‌شوند که آنها با سرعت بیشتری به سطح شناور شوند، جایی که به صورت کف خارج می‌شوند. گاهی اوقات از عوامل افزودنی شیمیایی برای بهبود عملکرد فرآیند شناورسازی استفاده می شود.

شناورسازی با هوای محلول (DAF) از فرآیند زلال سازی برای جداسازی جامدات، گریس و روغن در فاضلاب استفاده می کند. این قابلیت ها این فرآیند را به یک راه حل ضروری تصفیه فاضلاب برای کارخانه های آهن و فولاد تبدیل می کند.

حباب ها همراه با SS، O&G و سایر آلاینده های متصل به سطح بالا می روند. اکثر سیستم های DAF از کفگیرها و خراش های مکانیکی برای لجن شناور استفاده می کنند. با سیستم DAF، می توانید SS، O&G، BOD و COD را در فاضلاب خود کاهش دهید و محدودیت های تخلیه پساب را برآورده کنید

کنترل فلزات سنگین فاضلاب صنعت فولاد

کنترل فلزات سنگین فاضلاب صنعت فولاد

مقامات نظارتی معمولاً تخلیه فلزات سنگین موجود در آبهای فرآیند صنعت فولاد را محدود می کنند. روش معمولی که برای حذف این فلزات کمیاب استفاده می شود، ترسیب شیمیایی و به دنبال آن زلال سازی یا فیلتراسیون است. این یک واقعیت شناخته شده است که حلالیت فلزات سنگین در آب تابعی از pH است. معمولاً حلالیت فلزات با افزایش pH کاهش می یابد.

از این رو برای حذف فلزات محلول، فاضلاب با یک ماده قلیایی در یک مخزن مخلوط با یک کنترل کننده pH تصفیه می شود. پس از اینکه pH به سطحی رسید که فلزات محلول به صورت هیدروکسید رسوب کنند، آب یا از طریق یک زلال کننده و/یا از طریق فیلتری برای حذف هیدروکسیدهای فلزی رسوب شده عبور داده می شود. افزودن یک عامل منعقد کننده معمولاً مورد نیاز است. استفاده از یک عامل منعقد کننده مانند کلرید آهن در pH قلیایی منجر به تشکیل هیدروکسید می شود که حذف اضافی فلزات را با جذب بهبود می بخشد.

نتیجه گیری

پکیج های تصفیه فاضلاب شرکت آرکا گستر رسام، راه حل های ارزشمندی را برای صنعت فولاد در حوزه تصفیه آب و فاضلاب ارائه می دهد. راه حل های کارآمد و سازگار آنها می تواند به صنایع تولید فولاد کمک کند تا چالش های مرتبط با استفاده از آب و مدیریت فاضلاب را برطرف کنند. با اجرای این راه حل ها، شرکت های فولادی می توانند به صرفه جویی در هزینه ها دست یابند، اثرات زیست محیطی خود را بهبود بخشند و از رعایت مقررات سختگیرانه اطمینان حاصل کنند

فرم مشاوره رایگان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *