انواع تصفیه خانه فاضلاب

انواع تصفیه خانه فاضلاب

فهرست مطالب

در استفاده های مختلف آب توسط انسان و سیستم های صنعتی و دام داری و دام پروری فاضلاب تولید می شود که باید طبق استاندارد های محیط زیست باشد و به دلیل وجود آلاینده هایی که برای سلامت انسان و محیط زیست خطرناک است، نمی توان فاضلاب تولید شده را انباشت یا دفع کرد و باید توسط فرایند های تصفیه آنرا به کیفیت سازگار با استاندارد های موجود رساند و در مواقعی حتی می توان با انجام فرایند های مختلف تصفیه فاضلاب آنرا به مصارف مجدد صنعتی و یا آبیاری در آورد تا بتوان در مصرف آب صرفه جویی کرد.

 به سیستم ها و مکان های تعبیه شده برای تصفیه فاضلاب ، تصفیه خانه می گویند که می تواند بر اساس سایز ،جنس ، نوع فاضلاب ورودی و انواع فرایند های استفاده شده برای تصفیه فاضلاب مختلف یاشند.

فرایند های تصفیه می تواند فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی باشد. عملیات تصفیه فضلاب در سه مرحله تصفیه ی اولیه، ثانویه و تصفیه ی پیشرفته انجام می گیرد که با در نظر گرفتن ویژگی های فاضلاب ورودی، امکان آن وجود دارد که به عملیات پیش تصفیه هم نیاز باشد.

پکیج‌ تصفیه فاضلاب

پکیج‌ تصفیه فاضلاب، واحدی پیش‌ساخته است که برای تصفیه فاضلاب تولیدی اجتماعات کوچک یا واحدهای صنعتی بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع پکیج تصفیه فاضلاب دستگاهی است که پساب خروجی از مجتمع های مسکونی، ادارای، تجاری، بیمارستان و … را دریافت میکند سپس با انجام عملیات فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی مواد آلی و بیماری‏زای موجود در فاضلاب این واحد ها را کاهش میدهد و پس از اتمام عملیات تصفیه در نهایت پساب تصفیه شده را به عنوان خروجی ارائه میکند. پکیج‌ تصفیه فاضلاب  و یا(Wastewater treatment package) با استفاده از تکنولوژی ‌‎های مدرن، به منظور تصفیه فاضلاب ‌های شهرک ‌های مسکونی، بیمارستان ‌ها، کارخانه ‌ها و …   و استفاده مجدد از آن به ویژه برای مصارف کشاورزی و آبیاری فضای سبز بسیار حائز اهمیت است.

پکیج تصفیه فاضلاب یک سیستم کامل است که طراحی شده تا فاضلاب خروجی از یک ساختمان یا منطقه را تصفیه کند و آب تصفیه شده را با کیفیت قابل قبولی برای مصرف دوباره یا تخلیه در محیط زیست تولید کند.

در دنیای صنعتی امروز پکیج تصفیه فاضلاب یکی از مهم ترین و ضروری ترین تجهیزات برای حذف آلاینده های موجود در پساب های بهداشتی انسانی، صنعتی و بیمارستانی به شمار میرود. پکیج تصفیه فاضلاب شرکت آرکاگستر رسام شامل مجموعه ای از تجهیزات مختلف است که در قالب یک محفظه با انجام فرایندهای فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی موجب تصفیه فاضلاب میشود. پکیج تصفیه فاضلاب سازه هایی با بدنه مقاوم در برابر خوردگی با مواد شیمیایی، اسیدی و آلی است که فرایندهای تصفیه در آن انجام میشود.

مشاوره رایگان (2)

مشاوره رایگان

اگر سوال و ابهامی دارید ما شما را به صورت رایگان راهنمایی می کنیم

انواع تصفیه فاضلاب

تصفیه فاضلاب بهداشتی:

به فاضلابی که از واحد های مسکونی، تجاری، صنعتی و تاسیسات مشابه خارج شده و در اثر استفاده انسان از آب برای مصارف بهداشتی تولید میشود فاضلاب بهداشتی انسانی یا خانگی گفته می شود. . یکی از خدمات آرکا گستر تصفیه فاضلاب بهداشتی است. خروجی سرویس بهداشتی، حمام، شستشوی ظروف، لباسشویی و شستشوی سطوح از عمده ترین منابع تولید این نوع از فاضلاب می‌باشند. حجم فاضلاب تولیدی براساس سرانه مصرف آب برای هر خانوار متفاوت است اما معمولا به ازای هر نفر روزانه بین 100تا 150 لیتر فاضلاب تولید میشود. آلاینده‌های موجود در فاضلاب بهداشتی- انسانی شامل مواد معلق، مواد مغذی، فلزات سنگين، انواع شوينده، جامدات محلول و نيز مواد آلی قابل ‌تجزیه بيولوژيكی و مواد آلی غير قابل ‌تجزیه بيولوژيكی است.

تصفیه فاضلاب صنعتی:

فاضلاب خروجی از واحدهای صنعتی، کارخانه ها و صنایع که شامل مواد مختلف ناشی از پساب های خط تولید است، فاضلاب صنعتی گفته میشود. برای تصفیه فاضلاب صنعتی بسته به نوع صنعت و میزان آلایندگی روش های متفاوتی وجود دارد. تصفیه فاضلاب صنعتی به مجموعه فرآیندهایی گفته می‌شود که با استفاده از تکنولوژی‌های مختلف، فاضلاب صنعتی را از آلودگی‌ها و آلاینده‌های مختلفی که در آن وجود دارد، پاکسازی می‌کند. این فرآیندها شامل مراحل مختلفی از جمله فیلتراسیون، ته نشینی، اکسیداسیون، بیولوژیکی و شیمیایی است که با هدف حذف آلودگی‌های شیمیایی، فیزیکی و بیولوژیکی از فاضلاب صنعتی انجام می‌شود. تصفیه فاضلاب صنعتی به منظور حفظ محیط زیست و بهبود کیفیت آب و هوا و همچنین حفظ سلامت انسان و حیوانات از اهمیت بسزایی برخوردار است.

آلاینده هایی که با تصفیه فاضلاب از بین میرود:

  • مواد جامد معلق
  • فلزات سنگین
  • عوامل بیماری زا و تهدید کننده سلامتی
  • مواد آلی قابل تجزیه
  • مواد آلی غیر قابل تجزیه
  • نیتروژن، فسفر و آمونیاک

مراحل تصفیه فاضلاب:

به طور معمول تصفیه فاضلاب در سه مرحله انجام میشود.

تصفیه اولیه (فیزیکی)

تصفیه اولیه شامل تصفیه فیزیکی مانند آشغالگیری، دانه گیری و ته نشینی اولیه است . هدف از تصفیه اولیه فاضلاب شهری حذف مواد معلق است. سیستم تصفیه اولیه باید تقریبا 50% از جامدات معلق را از فاضلاب جدا کندBOD.  مربوط به این جامدات تقریبا 30% از کل بار آلی ورودی فاضلاب است.

 

تصفیه ثانویه (بیولوژیکی)

تصفیه ثانویه فاضلاب شامل تصفیه بیولوژیکی مانند هوادهی و استفاده از باکتری ها برای تصفیه فاضلاب است.هدف از تصفیه ثانویه فاضلاب جداسازی مواد آلی قابل تجزیه بیولوژیکی و همچنین مواد جامد معلق است.

راهبری تاسیسات تصفیه  ثانویه نسبت به تصفیه فیزیکی به انرژی و هزینه بیشتری نیاز دارد.

تصفیه مرحله سوم (پیشرفته)

کیفیت پساب خروجی از تصفیه فاضلاب از تصفیه ثانویه ممکن است همیشه مطابق با استانداردهای پساب نباشد .

تصفیه پیشرفته فاضلاب شامل زلال سازی و تصفیه های تکمیلی مانند تکمیل عملیات نیترات زدایی، عبور فاضلاب از صافی های ماسه ای، حذف فسفر و نیتروژن فاضلاب و … است. هدف از تصفیه پیشرفته ، حذف آلاینده هایی است که در تصفیه اولیه و ثانویه فاضلاب جدا نشده اند.

روش‌های تصفیه فاضلاب:

روش‌های تصفیه فاضلاب

آلاینده های موجود در فاضلاب با روش های فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی جداسازی می شود وگاهی اوقات از پکیج تصفیه فاضلاب استفاده میشود.

تصفیه فیزیکی

از فعالیت هایی که در این روش صورت میگیرد میتوان به آشغال گیری ، دانه گیری، اختلاط، انعقاد، ته نشینی، شناور سازی، صافی سازی و انتقال گاز اشاره کرد.

تصفیه شیمیایی

در این فراین جداسازی یا تبدیل آلاینده ها بر اثر افزودن مواد شیمیایی و یا در نتیجه واکنش های شیمیایی انجام می شود. به عنوان نمونه در این گام کلرزنی، تزریق گاز ازن و… انجام میشود. از مهم ترین فعالیت های این مرحله ، میتوان به حذف ذرات کلوئیدی با تزریق مواد منعقدکننده اشاره کرد که تاثیر بسزایی بر زلالسازی آب دارد.

تصفیه بیولوژیکی

تصفیه بیولوژیکی، موثرترین روش برای کاهش مواد آلی در پساب ها است. فرآیند های متداول فاضلاب بر اساس نوع میکروارگانیسم های فعال ، به گروه های فرآیند های هوازی- فرآیند های بی هوازی- فرآیند های بیولوژیکی ترکیبی (هوازی، بی هوازی، انوکسیک) تقسیم میشود.

انواع پکیج تصفیه فاضلاب

در فرآیند طراحی و انتخاب پکیج تصفیه فاضلاب ابتدا باید نوع فاضلاب (بهداشتی- انسانی یا صنعتی) و کیفیت مورد نظر برای پساب خروجی از پکیج مشخص شود و براساس آن از روش های تصفیه بیولوژیکی، فیزیکی، شیمیایی و یا مجموعه ای از این روش ها استفاده کرد. هرکدام از این روش ها نیازمند تجهیزات مختلفی است. همچنین در گام بعدی بودجه لازم برای انجام روش تصفیه مورد نظر نیز مورد توجه قرار میگیرد.

فاضلاب ها ممکن است شامل مواد آلی و شیمیایی با خاصیت خورندگی باشند بنابراین انتخاب متریال مناسب برای پکیج تصفیه فاضلاب از اهمیت بالایی برخوردار است. مواد اولیه ساخت بدنه پکیج باید به گونه ای باشد که در برابر رطوبت، نور خورشید و یا ضربه دچار آسیب نشود.

این پکیج‌ها برحسب متریال به چهار دسته تقسیم میشوند:

  1. بتنی
  2. فلزی با پوشش اپوکسی
  3. کامپوزیتی
  4. پلی‌اتیلنی

در اغلب مواقع جنس پکیج تصفیه فاضلاب فایبرگلاس، پلی اتیلن و کربن استیل(فلزی) با پوشش اپوکسی انتخاب می شود که هرکدام در شرایط مختص به نوع فاضلاب و محل پروژه از مقاومت بالایی برخوردار هستند.

 

فرم مشاوره رایگان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *