ازن

فهرست مطالب

ازن(O3) یک مولکول سه اتمی اکسیژن است که با وجود خاصیت اکسید کنندگی بالا، به شدت ناپایدار است و پس از ورود به آب به اکسیژن تبدیل می شود. تاثیر ازن و نقش آن در ضدعفونی آب بیشتر از کلر می باشد و استفاده از ازن به دلیل نداشتن ترکیبات جانبی مضر در مقایسه با کلر ایمن و محبوب تر است. همچنین گاز ازن علاوه بر ضدعفونی آب در حذف و کاهش بو نیز تاثیر بسزایی دارد.

عکس

دستگاه ازن ژنراتور یا مولد ازن دستگاه تزریق ازن است که با یک گاز تغذیه ورودی که هوا یا اکسیژن خالص است و همچنین ونتوری، ازن تولیدی را به جریان آب تزریق می کند. دستگاه ازن ژنراتور در ظرفیت های متنوع قابل ارائه می باشد.

کاربردهای ازن ژنراتور:

 تصفیه خانه های شهری و صنعتی

 کارخانجات تولید آب شرب، نوشابه و سایر نوشیدنی ها

 تصفیه و ضدعفونی آب مورد نیاز در صنایع داروسازی و غذایی

 پالایش آب استخر ها و مجموعه های ورزش های آبی

 اسخرهای پرورش ماهی

مزایای استفاده از گاز ازن:

• بوزدایی و از بین بردن باکتری ها ی موجود درآب و هوا

• عدم تولید محصولات جانبی مضر

• تجزیه گاز ازن اضافی به اکسیژن

ضدعفونی آب با اشعه Uv

عکس

یکی از روش های تصفیه آب که اخیرا مورد توجه قرار گرفته است استفاده از پرتو فرابنفش(اشعه UV ) است. در این روش از لامپ های UV به منظور از بین بردن میکروارگانیسم های بیماری زا که نسبت به کلر مقاوم هستند، استفاده می شود. همچنین تانش نور فرابنفش یا UV باعث تخریب و غیرفعال سازی بیشتر ویروس ها می شود.

در این سیستم ها آب وارد محفظه ای از جنس استیل می شود و مابین این محفظه و جداره داخلی که لامپ UV در آن قرار دارد جریان می یابد. در این زمان با تولید اشعه UV میکروارگانیسم ها از بین می روند.

طراحی فرایند ضدعفونی آب یا پساب با استفاده از اشعه UV مستلزم تعیین شدت و طول موج پرتو فرابنفش است. دبی، آنالیز فیزیکی، نوع و مقدار آلودگی باکتریایی، ویروسی و میکروبی آب یا پساب از عوامل تعیین کننده در طراحی و انتخاب دستگاه UV است. به عنوان مثال آب مورد نیاز برای ساخت فراورده های دارویی، مواد غذایی و شرب از لحاظ شاخص های کیفی آلودگی بیولوژیکی با یکدیگر متفاوت هستند و به طور طبیعی این تفاوت منجر به تغییر طراحی و انتخاب نوع لامپ UV می شود.

فواید استفاده از UV

 انجام عمل ضدعفونی آب بدون تولید ترکیبات جانبی مضر و تغییر در طعم آب

 گندزدایی و ضدعفونی سریع

 فضای مورد نیاز حداقل جهت نصب و راه اندازی

 هزینه پایین مصرف برق و سرویس و نگهداری بسیار ساده

برای اطلاع بیشتر از فعالیت های شرکت آرکا گستر رسام در حوزه ی تصفیه فاضلاب با مشاوران ما در تماس باشید.

فرم مشاوره رایگان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *